A A A A

Aktualności

Powrót do listy

—  04 kwietnia 2024

Wybory już 7 kwietnia

Twój głos ma moc! Wstąp na wybory i spraw, by Twój głos był usłyszany!

7 kwietnia 2024 r. w naszym kraju rozpoczynają się wybory samorządowe do sejmików województw, rad gmin, rad powiatów i rad dzielnic, oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów.

W piśmie Samorządu Województwa Mazowieckiego Nr 3[71]2024, została zawarta czytelna instrukcja, jak poprawnie wypełnić karty do głosowania.

KTO MA PRAWO GŁOSOWAĆ:

Czynne prawo wyborcze, tj. prawo do głosowania (prawo wybierania) w tych wyborach ma każdy obywatel polski, który:

  • najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat,
  • stale zamieszkuje i jest ujęty w stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego,
  • nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
  • nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu,
  • nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu.

SPOSÓB GŁOSOWANIA:

Na każdej karcie wyborczej znajdują się listy kandydatów na radnych oraz na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, zgłoszone przez komitety wyborcze konkurujące w wyborach.

Sposób głosowania jest prosty, na każdej z otrzymanych 4 lub 3 kart do głosowania wstawiamy znak „X” przy nazwisku jednego kandydata z listy kandydatów wybranego przez nas komitetu wyborczego.

Głosujemy w następujący sposób:

  • aby dokonać wyboru radnych na karcie wyborczej znajdujemy listę kandydatów tego komitetu wyborczego, na który chcemy zagłosować. Następnie na liście tego komitetu wybieramy tylko jednego kandydata i w kratce z lewej strony obok jego nazwiska stawiamy wyraźnie znak „X”, przez co wskazujemy jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu.
  • aby dokonać wyboru wójta, burmistrza lub prezydenta miasta – na karcie wyborczej w kratce z lewej strony obok nazwiska wybranego przez nas kandydata stawiamy wyraźnie znak „X”, przez co wskazujemy jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu.
  • następnie składamy karty i wrzucamy je do urny wyborczej.

UWAGA! Głos uznaje się za nieważny, jeżeli na karcie do głosowania postawiono znak „X” w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub większej liczby kandydatów z różnych list, lub nie postawiono tego znaku w kratce z lewej strony obok nazwiska żadnego kandydata z którejkolwiek listy.

Liczy się każdy, prawidłowo oddanych głos!

Przeczytaj także

—  12 lipca 2024

Tygodniowe Wakacje z Animatorem – Niezapomniane Przygody dla Dzieci

W pierwszym tygodniu wakacji dzieci z naszej gminy miały okazję uczestniczyć w wyjątkowych zajęciach wakacyjnych organizowanych przez Urząd Gminy w Baranowie. Tygodniowe Wakacje z Animatorem były pełne radości, przygód i niezapomnianych wrażeń. Program zajęć obfitował w różnorodne atrakcje, które zapewniły najmłodszym mnóstwo zabawy i aktywności na świeżym powietrzu. Frajdalandia – Kraina Niekończącej się Zabawy Wizyta […]

—  10 lipca 2024

Jak radzić sobie z upałem?

Prognozy pogody nie pozostawiają wątpliwości — nadciągają upały. Temperatura może sięgnąć nawet 35° Celsjusza, dlatego warto wiedzieć, jak zachować zdrowie i dobre samopoczucie w tych ekstremalnych warunkach temperaturowych.