A A A A

Aktualności

Powrót do listy

—  18 marca 2022

Spotkanie Wójta, Rady i Sołtysów ws. CPK

We wtorek (15.03.2022 r.) z inicjatywy Wójt Gminy Baranów Agata Trzop-Szczypiorskiej i Przewodniczącej Rady Gminy Beaty Fabisiak odbyło się spotkanie Radnych, Sołtysów i Rad sołeckich gminy Baranów. Na spotkanie zostali zaproszeni przedstawiciele Rady Społecznej ds CPK ze strony gminy Baranów, prezes Stowarzyszenia ZANIM POWSTANIE LOTNISKO-CPK, mecenas dr Marcin Leśny i Elżbieta Rablin-Schubert z Kancelarii Prawnej Leśny i Wspólnicy oraz Mirosław Ochojski reprezentujący Fundację INLEGIS.

Wójt Gminy Agata Trzop-Szczypiorska przekazała najistotniejsze informacje ze spotkania z 10 lutego 2022 r. z przedstawicielem Rządu ds. CPK Marcinem Horałą. m. in. o potrzebie spotkania przedstawicieli Spółki i strony Rządowej z Mieszkańcami w celu prezentacji projektu oraz udzielenia odpowiedzi na nurtujące pytania. Podsumowała wnioski i sugestie ze spotkań w ciągu ostatniego miesiąca z radnymi i sołtysami. Zaprezentowała list, jaki został wysłany do Pełnomocnika Rządu ds. CPK z oczekiwaniem odpowiedzi na zaległe pytania stawiane ciągle i nieprzerwanie przez Mieszkańców od 2017 r. Pytania, na które mieszkańcy domagają się odpowiedzi przed jakimkolwiek spotkaniem z przedstawicielami Spółki (pełna treść listu w załączniku).

Przedstawiciele Rady Społecznej – przekazali aktualne informacje na temat dialogu z CPK, a w zasadzie jego brakiem w ostatnim kwartale br. po tym, jak grudniowe spotkanie z przedstawicielami Spółki nie doszło do skutku.

Zaprezentowane zostały informacje na temat inicjatyw ustawodawczych Pełnomocnika rządu ds. CPK tzn. Ustawa O Usprawnieniu Procesu Inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz Nowelizacja Ustawy o Gospodarce Nieruchomościami – szansach i zagrożeniach dla Mieszkańców. Nadmienić należy wypowiedzi i głosy uczestników spotkania „dlaczego inicjatorem ustaw jest strona ściśle związana z tematem CPK, są to nieczyste zasady, brak ochrony wolnego i niezależnego Państwa” (Apel fundacji Inlegis w załączniku).

Omówiono najczęstsze problemy, pytania i obawy mieszkańców, niektóre z nich np. związane  z wchodzeniem na prywatne grunty przedstawicieli firm działających na zlecenie CPK – (tylko za zgodą właściciela), postojem pojazdów na poboczach dróg, medialne przekazy itp. (Analizy Prawne w załączniku).

Uczestnicy spotkania zgodzili się, iż ważne są bezpośrednie spotkania, służące wymianie informacji, odpowiadające na aktualne potrzeby i obawy mieszkańców. Dialog, a nie medialny monolog spółki.

Dziękujemy wszystkim za obecność i konstruktywne spotkanie.

Przeczytaj także

—  01 czerwca 2023

Szczepienia przeciw HPV

Informujemy, że przychodnia NZOZ w Golach będzie prowadziła bezpłatne szczepienia przeciw HPV dla dziewczynek i chłopców urodzonych w latach 2010 i 2011. W tej sprawie proszę kontaktować się z NZOZ w Golach nr tel. 46 856 07 26

—  30 maja 2023

Posiedzenie Rady Gminy

Zawiadamiamy o zbliżającym się terminie Sesji Rady Gminy Baranów.

—  30 maja 2023

Demontaż rogatek – Boża Wola

Informujemy o demontażu rogatek na przejeździe kolejowym w Bożej Woli. W ramach prowadzonych prac dotyczących naprawy systemu kierowania ruchem wraz z warstwą nadrzędną na obszarze LCS Błonie, prosimy o szczególną uwagę mieszkańców, aby zwrócili uwagę na nowe oznakowanie i zachowanie szczególnej ostrożności w obrębie przyjazdu kolejowego. Z otrzymanych informacji z PKP wynika, że prace mogą […]