A A A A

Aktualności

Powrót do listy

—  18 marca 2022

Spotkanie Wójta, Rady i Sołtysów ws. CPK

We wtorek (15.03.2022 r.) z inicjatywy Wójt Gminy Baranów Agata Trzop-Szczypiorskiej i Przewodniczącej Rady Gminy Beaty Fabisiak odbyło się spotkanie Radnych, Sołtysów i Rad sołeckich gminy Baranów. Na spotkanie zostali zaproszeni przedstawiciele Rady Społecznej ds CPK ze strony gminy Baranów, prezes Stowarzyszenia ZANIM POWSTANIE LOTNISKO-CPK, mecenas dr Marcin Leśny i Elżbieta Rablin-Schubert z Kancelarii Prawnej Leśny i Wspólnicy oraz Mirosław Ochojski reprezentujący Fundację INLEGIS.

Wójt Gminy Agata Trzop-Szczypiorska przekazała najistotniejsze informacje ze spotkania z 10 lutego 2022 r. z przedstawicielem Rządu ds. CPK Marcinem Horałą. m. in. o potrzebie spotkania przedstawicieli Spółki i strony Rządowej z Mieszkańcami w celu prezentacji projektu oraz udzielenia odpowiedzi na nurtujące pytania. Podsumowała wnioski i sugestie ze spotkań w ciągu ostatniego miesiąca z radnymi i sołtysami. Zaprezentowała list, jaki został wysłany do Pełnomocnika Rządu ds. CPK z oczekiwaniem odpowiedzi na zaległe pytania stawiane ciągle i nieprzerwanie przez Mieszkańców od 2017 r. Pytania, na które mieszkańcy domagają się odpowiedzi przed jakimkolwiek spotkaniem z przedstawicielami Spółki (pełna treść listu w załączniku).

Przedstawiciele Rady Społecznej – przekazali aktualne informacje na temat dialogu z CPK, a w zasadzie jego brakiem w ostatnim kwartale br. po tym, jak grudniowe spotkanie z przedstawicielami Spółki nie doszło do skutku.

Zaprezentowane zostały informacje na temat inicjatyw ustawodawczych Pełnomocnika rządu ds. CPK tzn. Ustawa O Usprawnieniu Procesu Inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz Nowelizacja Ustawy o Gospodarce Nieruchomościami – szansach i zagrożeniach dla Mieszkańców. Nadmienić należy wypowiedzi i głosy uczestników spotkania „dlaczego inicjatorem ustaw jest strona ściśle związana z tematem CPK, są to nieczyste zasady, brak ochrony wolnego i niezależnego Państwa” (Apel fundacji Inlegis w załączniku).

Omówiono najczęstsze problemy, pytania i obawy mieszkańców, niektóre z nich np. związane  z wchodzeniem na prywatne grunty przedstawicieli firm działających na zlecenie CPK – (tylko za zgodą właściciela), postojem pojazdów na poboczach dróg, medialne przekazy itp. (Analizy Prawne w załączniku).

Uczestnicy spotkania zgodzili się, iż ważne są bezpośrednie spotkania, służące wymianie informacji, odpowiadające na aktualne potrzeby i obawy mieszkańców. Dialog, a nie medialny monolog spółki.

Dziękujemy wszystkim za obecność i konstruktywne spotkanie.

Przeczytaj także

—  04 lipca 2025

Gminna Spółka Wodna otrzymała dofinansowanie w ramach programu „Mazowsze dla Melioracji”.

Prawie 3 mln zł z programu „Mazowsze dla melioracji” samorząd województwa przekaże na konserwację i utrzymanie urządzeń melioracyjnych, wykaszanie skarp, odmulanie rowów czy remont przepustów. Gminna Spółka Wodna Baranów I otrzymała dofinansowanie w kwocie 100 000,00 zł Kompleksowa konserwacja rowu melioracyjnego oznaczonego symbolem T-17/2 w miejscowościach Basin, Murowaniec i Karolina wraz z dopływami na terenie miejscowości Basin. Środki te pozwolą na realizację ważnych prac […]

—  03 lipca 2025

Gmina Baranów podpisała umowę ze Spółką Centralny Port Komunikacyjny

Gmina Baranów, 27 czerwca 2025 r. podpisała umowę ze Spółką Centralny Port Komunikacyjny w ramach programu pomostowego, który zakłada realizację przedsięwzięć wspierających rozwój obszarów sąsiadujących z planowaną inwestycją. Na mocy zawartej umowy Gmina Baranów otrzyma 7 000 000 zł na realizacje zadań.  Zgodnie ze złożonym wnioskiem o wsparcie, zrealizujemy następujące zadania:   1. poprawimy stan bezpieczeństwa infrastruktury drogowej […]

—  02 lipca 2025

Gminny Konkurs na koncepcję pomnika na 105-lecie Szkoły w Bożej Woli

🟦 Zaprojektuj historię!
Z okazji zbliżającego się 105-lecia Szkoły Podstawowej w Bożej Woli został ogłoszony konkurs na koncepcję pomnika jubileuszowego! Jeśli masz pomysł, jak w wyjątkowy sposób upamiętnić tę rocznicę — nie zwlekaj! To szansa, by Twój projekt stał się częścią szkolnej tradycji na kolejne pokolenia.