A A A A

Aktualności

Powrót do listy

—  18 marca 2022

Spotkanie Wójta, Rady i Sołtysów ws. CPK

We wtorek (15.03.2022 r.) z inicjatywy Wójt Gminy Baranów Agata Trzop-Szczypiorskiej i Przewodniczącej Rady Gminy Beaty Fabisiak odbyło się spotkanie Radnych, Sołtysów i Rad sołeckich gminy Baranów. Na spotkanie zostali zaproszeni przedstawiciele Rady Społecznej ds CPK ze strony gminy Baranów, prezes Stowarzyszenia ZANIM POWSTANIE LOTNISKO-CPK, mecenas dr Marcin Leśny i Elżbieta Rablin-Schubert z Kancelarii Prawnej Leśny i Wspólnicy oraz Mirosław Ochojski reprezentujący Fundację INLEGIS.

Wójt Gminy Agata Trzop-Szczypiorska przekazała najistotniejsze informacje ze spotkania z 10 lutego 2022 r. z przedstawicielem Rządu ds. CPK Marcinem Horałą. m. in. o potrzebie spotkania przedstawicieli Spółki i strony Rządowej z Mieszkańcami w celu prezentacji projektu oraz udzielenia odpowiedzi na nurtujące pytania. Podsumowała wnioski i sugestie ze spotkań w ciągu ostatniego miesiąca z radnymi i sołtysami. Zaprezentowała list, jaki został wysłany do Pełnomocnika Rządu ds. CPK z oczekiwaniem odpowiedzi na zaległe pytania stawiane ciągle i nieprzerwanie przez Mieszkańców od 2017 r. Pytania, na które mieszkańcy domagają się odpowiedzi przed jakimkolwiek spotkaniem z przedstawicielami Spółki (pełna treść listu w załączniku).

Przedstawiciele Rady Społecznej – przekazali aktualne informacje na temat dialogu z CPK, a w zasadzie jego brakiem w ostatnim kwartale br. po tym, jak grudniowe spotkanie z przedstawicielami Spółki nie doszło do skutku.

Zaprezentowane zostały informacje na temat inicjatyw ustawodawczych Pełnomocnika rządu ds. CPK tzn. Ustawa O Usprawnieniu Procesu Inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz Nowelizacja Ustawy o Gospodarce Nieruchomościami – szansach i zagrożeniach dla Mieszkańców. Nadmienić należy wypowiedzi i głosy uczestników spotkania „dlaczego inicjatorem ustaw jest strona ściśle związana z tematem CPK, są to nieczyste zasady, brak ochrony wolnego i niezależnego Państwa” (Apel fundacji Inlegis w załączniku).

Omówiono najczęstsze problemy, pytania i obawy mieszkańców, niektóre z nich np. związane  z wchodzeniem na prywatne grunty przedstawicieli firm działających na zlecenie CPK – (tylko za zgodą właściciela), postojem pojazdów na poboczach dróg, medialne przekazy itp. (Analizy Prawne w załączniku).

Uczestnicy spotkania zgodzili się, iż ważne są bezpośrednie spotkania, służące wymianie informacji, odpowiadające na aktualne potrzeby i obawy mieszkańców. Dialog, a nie medialny monolog spółki.

Dziękujemy wszystkim za obecność i konstruktywne spotkanie.

Przeczytaj także

—  24 października 2023

Wydarzenie 50-lecia  Gminy Baranów

W roku 2023 mija 50 lat od powstania Gminy Baranów. Z tej okazji Wójt Gminy Baranów ogłasza Konkurs pt.  „WYDARZENIE 50-lecia”. Wydarzeniem może być: impreza kulturalna, historyczna, powstanie obiektu służącemu gminie, podjęcie działań/inicjatywa mająca wpływ na rozwój gminy, inwestycja, a także inne ciekawe projekty, które odbyły się w naszej gminie na przestrzeni ostatnich 50 lat. […]

—  24 października 2023

Konkurs Romanki 2023 „Społecznicy Złotego Serca”

Konkurs skierowany jest do osób pełnoletnich działających i mieszkających na terenie Gminy Baranów. Kandydatki i kandydatów to poszczególnych kategorii mogą zgłosić: KATEGORIE   KONKURSU 1.SUPER RODZIC – zgłoszenia do tej kategorii dokonują placówki oświatowe wraz z radami rodziców działające na terenie Gminy Baranów. Każda szkoła oraz przedszkole może zgłosić do konkursu tylko jedną osobę która będzie reprezentowała […]

—  28 listopada 2023

Gminne Przedszkole w Cegłowie zaprasza na Kiermasz Świąteczny

Dołącz do wspólnego świętowania i podziel się magią tego wyjątkowego czasu.

—  27 listopada 2023

PSIAKOWO z wizytą w naszych szkołach

W dniach 20 października i 27 listopada br. w naszych szkołach w miejscowościach Kaski, Baranów i Gole odbyły się niezwykłe spotkania, które wniosły trochę ciepła i edukacji do serc najmłodszych mieszkańców. Gościliśmy przedstawicieli schroniska PSIAKOWO, które współpracuje z Gminą Baranów w zakresie opieki nad zwierzętami bezdomnymi. Dla naszych dzieci to nie tylko lekcja odpowiedzialności, ale […]

—  23 listopada 2023

Pożegnanie Pani Janiny Dobrzeckiej-Kiwior

Dnia 23 listopada 2023r. żegnamy Panią Janinę Dobrzecką-Kiwior, „Zasłużoną dla Gminy Baranów”, wspaniałego lekarza.