— 08 lutego 2020
Uruchamiamy program „Szkolny Klub Sportowy” we wszystkich szkołach
Informujemy, że Gmina podpisała porozumienie z Unią Związków Sportowych Warszawy i Mazowsza na realizację w baranowskich szkołach Programu „Szkolny Klub Sportowy” w ramach rozwijania sportu poprzez wspieranie przedsięwzięć z zakresu upowszechniania sportu u młodzieży.
Program zakłada organizację zajęć pozalekcyjnych – SKS, przez nauczycieli w-fu. Zajęcia dla jednej grupy będą odbywać się w dwa dni tygodnia w wymiarze 60 minut. Za każdą godzinę zajęć nauczyciel prowadzący będzie otrzymywał wynagrodzenie, które finansowane jest z projektu. Każda jedna grupa ma do przepracowania łącznie 70 godzin zajęć w ciągu roku kalendarzowego.
W Szkole Podstawowej w Baranowie oraz w Golach zajęcia będą prowadzone w dwóch grupach , natomiast w Szkole Podstawowej w Kaskach i Bożej Woli w jednej.
Program jest finansowany ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Ministerstwo Sportu i Turystyki opracowało model systemowego wsparcia organizacji zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży szkolnej. „Szkolny Klub Sportowy” jest skierowany do uczniów szkół bez względu na wiek, płeć oraz sprawność fizyczną. Program umożliwia podejmowanie dodatkowej aktywności fizycznej realizowanej w formie zajęć sportowych i rekreacyjnych pod opieką nauczyciela prowadzącego zajęcia wychowania fizycznego w danej szkole.
Celem programu jest:
1) stymulowanie i kształtowanie nawyku podejmowania aktywności fizycznej przez dzieci i młodzież;
2) poprawa sprawności fizycznej, stanu zdrowia oraz jakości życia dzieci i młodzieży, w tym profilaktyka nadwagi i otyłości;
3) promocja zdrowego i aktywnego stylu życia wśród dzieci i młodzieży;
4) zwiększenie oferty ogólnodostępnych, bezpłatnych zajęć sportowo-rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży;
5) stymulowanie podejmowania aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży mniej aktywnych i mniej sprawnych fizycznie, ze szczególnym uwzględnieniem dziewcząt;
6) tworzenie warunków dla rozwoju talentów oraz zainteresowań sportowych dzieci i młodzieży;
7) optymalizacja wykorzystania lokalnej infrastruktury sportowej, w tym infrastruktury przyszkolnej;
8) promocja różnorodnych sportów wśród dzieci i młodzieży;
9) wsparcie kadr pracujących z dziećmi i młodzieżą w obszarze sportu.