— 10 października 2024
Światowy Dzień Drzewa
Obchodzone w Polsce 10 października święto na cześć drzew ma na celu podkreślenie, jak duże mają one znaczenie dla naszej planety. Drzewa pełnią bardzo ważną rolę, ponieważ wytwarzają tlen. Są naszymi sojusznikami w walce o czyste powietrze. Filtrując powietrze, pochłaniają i neutralizują substancje toksyczne, takie jak: dwutlenek węgla, dwutlenek siarki oraz metale ciężkie (ołów, kadm, […]
Obchodzone w Polsce 10 października święto na cześć drzew ma na celu podkreślenie, jak duże mają one znaczenie dla naszej planety.
Drzewa pełnią bardzo ważną rolę, ponieważ wytwarzają tlen. Są naszymi sojusznikami w walce o czyste powietrze. Filtrując powietrze, pochłaniają i neutralizują substancje toksyczne, takie jak: dwutlenek węgla, dwutlenek siarki oraz metale ciężkie (ołów, kadm, miedź, cynk).
Pomagają regulować klimat – dzięki cieniowi, który rzucają, drzewa chronią nas przed przegrzaniem, a przez proces parowania wody z liści wpływają na regulację temperatury powietrza wokół siebie.
Są siedliskami i pożywieniem dla licznych gatunków zwierząt i roślin. Nawet martwe drzewa pełnią kluczową rolę w ekosystemie, dostarczając składników odżywczych i wilgoci dla nowych organizmów.
Są istotne dla naszego zdrowia i dobrej jakości życia. Dodatkowo mają właściwości lecznicze – wykorzystuje się je m.in. w lasoterapii. Polega ona na pobudzaniu organizmu do samoleczenia poprzez jego bliski kontakt z drzewami. Brzoza pobudza krążenie, a dąb pomaga w koncentracji. Działają na nas uspokajająco, regenerująco oraz powodują redukcję poziomu stresu. Badania potwierdzają, że przebywanie w otoczeniu drzew pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, wspierając także naszą odporność.
Są naturalną ochroną przed powodziami, wichurami i hałasem – służą jako zapory przeciwśnieżne, przeciwwietrzne, a także przeciwpowodziowe, przyczyniają się do umacniania brzegów rzek.
Drzewa jako naturalny kompas. Obserwując gałęzie, można zauważyć, że te rosnące poziomo często skierowane są w stronę południa, gdzie słońce świeci intensywniej. Natomiast gałęzie po stronie północnej wyciągają się ku górze, starając się złapać każdy promień światła.
Pierścienie drzew — zapis historii. Szerokość rocznych pierścieni drzewa to nie tylko wskazówka dotycząca jego wieku. Opowiadają one również o warunkach, w jakich drzewo rosło, np. o suszach, mroźnych zimach czy obfitości wody.
Wiele gatunków drzew komunikuje się ze sobą za pomocą chemicznych sygnałów, które przenoszone są przez grzyby tworzące skomplikowaną sieć wokół korzeni. Ta sieć nie tylko umożliwia wymianę informacji, ale również składników odżywczych między drzewami.
Przyciągają ptaki – jedno drzewo może być ostoją nawet dla 80 gatunków ptaków, co czyni je niezwykle ważnym elementem w ekosystemie.
Są żywym świadkiem historii. Jedno z najstarszych drzew na świecie, sosna długowieczna o imieniu Matuzalem, rosnąca w Kalifornii, liczy sobie około 4765 lat. Niektóre drzewa potrafią żyć tysiące lat, jak Matuzalem, inne — kilkadziesiąt, ale wszystkie odgrywają kluczową rolę w przyrodzie.
Siła korzeni. Korzenie zapewniają drzewu stabilność oraz dostarczają wody, tlenu i substancji odżywczych niezbędnych do jego życia. Bez nich drzewo nie tylko nie przeżyje, ale również może stanowić zagrożenie, jeśli zostaną uszkodzone np. podczas budowy. Dbajmy o korzenie drzew, bo są one fundamentem ich przetrwania.
Drzewa to nie tylko malowniczy element krajobrazu, ale również niezwykle złożone organizmy, które kryją w sobie wiele fascynujących tajemnic. Pamiętajmy o tym każdego dnia, nawet gdy ich obecność stała się dla nas czymś zwyczajnym.
Robinia akacjowa rosnąca w Holendrach Baranowskich o obwodzie 310 cm.
Zdj. autorstwa: Anny Paduch