A A A A

Aktualności

Powrót do listy

—  07 lipca 2023

Magia regionalnych opowieści

Poloniści ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Bożej Woli zorganizowali konkurs literacki na opowiadanie dla uczniów klas 4-8 ze szkół podstawowych w gminie Baranów pod hasłem: “Magia regionalnych opowieści”. Honorowy patronat nad nim objęła Gmina Baranów, a nad wszystkim czuwała dyrektor placówki Justyna Michta. Jest to pierwszy takiego typu konkurs w gminie. Zadanie […]

Poloniści ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Bożej Woli zorganizowali konkurs literacki na opowiadanie dla uczniów klas 4-8 ze szkół podstawowych w gminie Baranów pod hasłem: “Magia regionalnych opowieści”. Honorowy patronat nad nim objęła Gmina Baranów, a nad wszystkim czuwała dyrektor placówki Justyna Michta.

Jest to pierwszy takiego typu konkurs w gminie. Zadanie polegało na napisaniu opowiadania, którego akcja miała toczyć się w jednym z czterech wskazanych przez organizatora miejsc znajdujących się w gminie Baranów: dworze lub parku dworskim w Bożej Woli, dworku w Cegłowie, dworze w Kaskach lub też Kościele Parafialnym pw. Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Baranowie. Nadesłano 21 prac i każda z nich spełniała kryteria. Uczestnicy zgłosili się ze wszystkich szkół w gminie: Bożej Woli, Kask, Gól i Baranowa.

Każde opowiadanie było oryginalne i ciekawe, na wysokim poziomie literackim. Autorzy świetnie poradzili sobie z wymyśleniem historii związanych z wybranymi rzeczywistymi miejscami. Niektórzy odwołali się do historii tych miejsc i postaci z nimi związanych, a inni wykorzystali je jako tło fantastycznych lub magicznych wydarzeń, a czasem miejsce makabrycznych zbrodni. I tak poznaliśmy między innymi Józefa Szymanowskiego – jednego z historycznych właścicieli dworu w Kaskach, ducha służącej w bożowolskim dworku, czarną zjawę błąkającą się w pobliżu Kościoła w Baranowie, ale też skrzata Jacka, wampira i zabójcę, który przemienił się w wilkołaka. Rozgrywające się wydarzenia trzymały w napięciu, ale też były wzbogacone szczegółowymi opisami miejsc, co pozwala czytelnikom przenieść się w świat przedstawiony opowiadań, ale też zyskać wiedzę o tych lokalnych zabytkach, o których na co dzień zapominamy.

Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników nastąpiło 20 marca 2023 roku, a uroczyste podsumowanie i rozdanie nagród trzy dni później w Szkole Podstawowej w Bożej Woli. Przybyli na nie niemal wszyscy uczestnicy konkursu wraz z opiekunami, przedstawiciele Rady Pedagogicznej Szkoły Podstawowej w Bożej Woli, a gościem honorowym była pani wójt Gminy Baranów – Agata Trzop-Szczypiorska. Nagrody przyznano w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-VI i VII-VIII (lista laureatów poniżej). Każdy uczestnik otrzymał dyplom i mały prezent, a najlepsi karty upominkowe do Empiku. Nagrody ufundowała Gmina Baranów i Rada Rodziców Szkoły w Bożej Woli. Wydarzenie uświetnił krótki występ czwartoklasistów, dekoracje wykonane przez uczniów i nauczycieli oraz poczęstunek.

Jak zostało zapowiedziane podczas uroczystego zakończenia, w przyszłym roku planowana jest druga edycja tego konkursu. Zobaczymy, jakie zadanie zostanie wtedy postawione przed uczestnikami. Na pewno warto wziąć udział i zaprezentować swoje pisarskie umiejętności.

W kategorii klas IV-VI:

Miejsce 1 – Julia Mechocka (ze szkoły w Kaskach)

Miejsce 2 – Emilia Frączak (ze szkoły w Baranowie)

Miejsce 3 – Maria Gotowiec (ze szkoły w Bożej Woli)

W kategorii klas VII-VIII:

Miejsce 1 – Jagoda Bosacka (ze szkoły w Bożej Woli)

Miejsce 2 – Zofia Słomczyńska (ze szkoły w Baranowie)

Miejsce 3 – ex aequo Dominika Jędrzejczyk (ze szkoły w Baranowie) i Karolina Mierzejewska (ze szkoły w Bożej Woli)

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie. Dziękujemy Pani Wójt za patronat oraz fundusze na nagrody.

Agata Stelmach

Przeczytaj także

—  20 lutego 2025

Posiedzenie Rady Gminy

Zawiadamiamy o zbliżającym się terminie XI Sesji Rady Gminy Baranów 26 lutego 2025 r. godz. 15:00 OSP Baranów

—  17 lutego 2025

Uwaga! SMOG

W dniu 17.02.2025, na części woj. mazowieckiego istnieje ryzyko wystąpienia przekroczenia średniodobowego poziomu informowania – 100 μg/m3dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Prognozowane przekroczenie poziomu informowania dla PM10 (100 μg/m3). Prognozowane przekroczenie obejmuje obszar powiatów: Warszawa, piaseczyński, pruszkowski, żyrardowski, Radom, grodziski. Ogranicz wietrzenie pomieszczeń. Ogranicz intensywny wysiłek fizyczny na zewnątrz w przypadku odczuwania pieczenia w […]

—  03 lutego 2025

Pryszczyca i inne choroby zakaźne zwierząt gospodarskich

Szanowni Państwo, Dnia 7 lutego 2024r. w godz. 11:00 – 13:00 w siedzibie Krajowej Rady Izb Rolniczych  ul. Przyszłości 5 w Parzniewie, odbędzie się szkolenie „Pryszczyca i inne choroby zakaźne zwierząt gospodarskich„. Adresatami szkolenia są hodowcy bydła, owiec, kóz, trzody chlewnej, lam, alpak oraz drobiu z powiatu pruszkowskiego i grodziskiego. Celem szkolenia jest przekazanie podstawowych informacji […]