—  13 grudnia 2022

Co słychać u Młodzieżowej Rady Gminy Baranów?

Młodzieżowa Rada Gminy Baranów ma za sobą bardzo pracowity czas.
Już na początku października odbyły się wybory do VII kadencji Młodzieżowej rady Gminy Baranów. Od połowy października uczniowie realizowali projekt pt. „Patriotą być”. Młodzieżowa Rada Gminy Baranów otrzymała środki finansowe w ramach Instrumentu „Mazowsze dla Młodzieży” Województwa Mazowieckiego. Dzięki pozyskanym środkom uczniowie mogli zrealizować postawione sobie wcześniej cele i zadania.

Młodzieżowi Radni wzięli udział w Niepodległościowym Rajdzie Kampinoskim – Misja Kampinos zorganizowanym przez Stowarzyszenie „Między Wisłą, a Kampinosem”.

Rajd rozpoczął się wczesnym rankiem, patrol stawił się na linii startu o 8:00, a zakończył się po zmroku. Uczestnicy mieli do pokonania ponad 17 kilometrową trasę, która rozpoczynała się i kończyła w Wierszach. Podczas marszu młodzież zmierzyła się z 72 pytaniami i zadaniami, których rozwiązanie prowadziło do zwycięstwa. Uczniowie szukali skansenów, pomników, cmentarzy wojskowych, gdzie spoczywają żołnierze polegli w walkach AK, zapalili pamiątkowy znicz w hołdzie poległym.

W tym roku przypada 80. Rocznica utworzenia Armii Krajowej, teren, gdzie odbył się Rajd był jednym z głównych miejsc walk o niepodległość prowadzonej przez „Krupę Kampinos” AK i mieszkańców. Na zakończenie na uczestników czekał rozgrzewający posiłek, klimatyczne ognisko z akompaniamentem gitarowych dźwięków oraz puchary, nagrody i medale.

W listopadzie w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Golach odbyło się otwarcie Izby Pamięci Gminy Baranów. Uczniowie z Młodzieżowej Rady Gminy Baranów wzięli udział w tym przedsięwzięciu min. przygotowali biało-czerwone wstążki, witali gości, wzięli udział w koncercie patriotycznym. Przygotowali dla najmłodszych uczniów kolorowanki, dla starszych krzyżówki, za których wykonanie były drobne i słodkie upominki. Można było też przygotować z pomocą uczniów patriotyczną kartkę dla Powstańców. Podczas przygotowań do otwarcia Izby Pamięci, wspólnych spotkań uczniowie wymienili się doświadczeniami, szukali informacji dotyczących historii naszej gminy. Podczas uroczystości rozmawiali z mieszkańcami, którzy chętnie dzielili się znaną im historią naszego regionu. Podczas spotkania ze społecznikiem Panią Małgorzatą Przygoda, która poruszyła z uczniami temat patriotyzmu. Czym jest patriotyzm? Kto może być patriotą? Uczniowie chętnie dyskutowali i zadawali pytania. Pani Małgorzata wraz z mężem od wielu lat bierze czynny udział w życiu naszego regionu. Przez wiele lat pracowała w samorządzie terytorialnym, ma ogromną wiedzę, którą bardzo chętnie dzieli się z innymi. Uczniowie zostali zainspirowani do działania na rzecz naszej małej ojczyzny.

W ostatnim czasie Radni z Młodzieżowej Rady Gminy Baranów mieli okazję spotkać się z Paniami z Koła Gospodyń Wiejskich w Golach. Dzięki otwartości i zaangażowaniu Pań uczniowie mogli spróbować swoich sił kulinarnych, a także poznać specyfikę pracy KGW, posłuchać ciekawych historii i doświadczeń.

Uczniowie z Młodzieżowej rady Gminy Baranów wzięli udział w szkoleniach i warsztatach o poniższej tematyce:

„Organizowanie działań edukacyjnych dla młodzieżowych radnych”

„Warsztaty o edukacji obywatelskiej”

„ Szkolenie pt. Rozwijanie kompetencji merytorycznych i społecznych”

„Warsztaty społeczne i przywódcze”

Szkolenia i warsztaty poprowadzili liderzy z fundacji Civis Polonus w Warszawie. W ramach współpracy zostało przygotowane spotkanie z Młodzieżową Radą Gminy w Grodzisku Mazowieckim, podczas którego uczniowie dzielili się doświadczeniami, dyskutowali na temat lokalnych problemów w gminach.

W ramach projektu odbyło się szkolenie opiekuna Młodzieżowej Rady. Pani Angelika Jagaś doskonaliła wiedzę na temat wsparcia młodzieży w działaniach i inicjatywach, w zakresie podnoszenia kompetencji oraz zdolności przywódczych.

Uczniowie zaproponowali też zamontowanie tablic promujących postawy patriotyczne w społeczności lokalnej. W tym celu zostały zamówione tablice, które pojawią się Szkołach w Gminie Baranów. Uczniowie będą zbierali informacje dotyczące wiedzy uczniów na temat społeczności lokalnej ( jej plusów, minusów oraz potencjału). Ulotki, plakaty i banery mają charakter informacyjny o działaniach Młodzieżowej Rady Gminy Baranów oraz promujący społeczność lokalną.

—  19 kwietnia 2024

Wyjątkowy konkurs muzyczny w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Żyrardowie

Dnia 15 kwietnia 2024 r. w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Żyrardowie odbył się wyjątkowy Szkolny Konkurs dla Najmłodszych Instrumentalistów, który wypełnił serca publiczności radością i dumą. Koncert ten był nie tylko okazją do pokazania umiejętności, ale także do wyrażenia pasji. Dzień ten zapisze się w kartach historii Szkoły Muzycznej jako niezapomniane […]

—  18 kwietnia 2024

Wydarzenia w Gminie Baranów 2024 / I Półrocze

Szanowni mieszkańcy, przypominamy o terminach zaplanowanych wydarzeń w naszej gminie.
Już dziś gorąco zachęcamy do wzięcia udziału!

—  17 kwietnia 2024

Wsparcie dla Kariny – Młodzieżowa Rada Gminy zaprasza na kiermasz słodkości

Młodzieżowa Rada Gminy, która również włączyła się do zbiórki dla naszej mieszkanki Kariny, gorąco zaprasza na kiermasz słodkości 20.04.2024 r godz. 11:00, plac przy tężni w Kaskach.
My również zapraszamy wszystkich mieszkańców do wsparcia akcji!