A A A A

Aktualności

Powrót do listy

—  27 marca 2024

SZCZEPIENIE lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie

UWAGA! KOMUNIKAT MAZOWIECKIEGO WOJEWÓDZKIEGO LEKARZA WETERYNARII

SZCZEPIENIE lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie

UWAGA! KOMUNIKAT MAZOWIECKIEGO WOJEWÓDZKIEGO LEKARZA WETERYNARII

SZCZEPIENIE lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie

NIE DOTYKAĆ SZCZEPIONKI!

Planowane jest przeprowadzenie akcji szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie w dniach 4-17 kwietnia 2024 r. Obszar szczepienia obejmie CAŁE WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE

Zakaz wypuszczania kotów oraz nakaz trzymania psów na smyczy przez 14 dni po zakończonym szczepieniu.

Do szczepienia będzie użyta szczepionka Rabadrop zawiesina doustna w formie „przynęty” zawierającej żywy atenuowany szczep wirusa wścieklizny. Przynęty – z zawartością płynnej szczepionki w kapsule (blister)

Szczepionka RABADROP zawierającej żywy atenuowany szczep wirusa wścieklizny to przynęta kształtu owalnego lub kwadratowego, koloru zielono-brązowego o intensywnym zapachu rybnym oraz znajdujący się wewnątrz plastikowy blister z wielojęzykowym nadrukiem „ Uwaga – szczepionka przeciwko wściekliźnie”. Zawartość blistra to płyn w kolorze pomarańczowym do czerwono-fioletowego

Każdy kontakt człowieka z płynna zawartością szczepionki należy natychmiast przemyć skórę wodą i mydłem oraz niezwłocznie zgłosić do lekarza medycyny.

Kontakt zwierząt domowych i zwierząt gospodarskich ze szczepionką można zgłosić do lekarza weterynarii. U zwierząt może spowodować zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego z powodu niestrawnego materiału blistra.

Lis jest głównym przenosicielem wścieklizny.

Dotknięcie szczepionki przez człowieka spowoduje, że nie zostanie ona podjęta przez lisa.

Szczepionka wykazuje działanie uodparniające tylko u lisów i jenotów.

Zgodnie z zaleceniem producenta szczepionki w okresie 14 dni od jej wyłożenia należy ograniczyć zbiorowe polowania.

Szczepionka zrzucana będzie z samolotów oraz wykładana ręcznie w ilości 30 dawek na 1 km2 na całym obszarze objętym szczepieniami (obszary leśne, pola i łąki)

Skuteczność przeprowadzanej akcji osiągnięta zostanie na drodze kilkukrotnego wyłożenia przynęt (wiosna – jesień).

Po przegryzieniu blistra przez lisa – szczepionka w zetknięciu ze śluzówką jamy ustnej wytwarza odporność immunologiczną przeciwko wściekliźnie.

Dodatkowe informacje dotyczące prowadzonego szczepienia oraz postepowania w przypadku kontaktu człowieka z płynną zawartością szczepionki można znaleźć na stronie https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/wscieklizna/?strona=7#czy-szczepionka-przeciw-wsciekliznie-dla-zwierzat-zrzucana-w-czasie-akcji-szczepien-zwierzat-moze-byc-niebezpieczna-dla-czlowieka

Na podstawie przepisów Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie (Dz. U. poz. 1737)

Źródło: strona Wojewódzkiego Inspektora Weterynarii https://www.wiw.mazowsze.pl/

Przeczytaj także

—  17 maja 2024

Apel Wójta Gminy Baranów

Szanowni Mieszkańcy
W związku z utrzymującymi się wysokimi temperaturami oraz całkowitym brakiem opadów atmosferycznych apeluję o powstrzymanie się od napełniania basenów i oczek wodnych, mycia pojazdów, podlewania i zraszania trawników. Sytuacja w której się znajdujemy, wymaga od nas wszystkich odpowiedzialnego podejścia do zasobów wodnych, aby zapewnić ich dostępność dla każdego z nas. Nadmierne zużycie wody powoduje spadek ciśnienia w sieci wodociągowej, a także może doprowadzić do wystąpienia przerwy w jej dostawie.

—  13 maja 2024

Baranów CUP

Wójt Gminy Baranów zaprasza na BARANÓW CUP, 18 maja 2024 r. pierwszy gwizdek o godz. 9:30

—  13 maja 2024

Gminny Dzień Strażaka w Baranowie

W minioną niedzielę 12 maja 2024 r. mieszkańcy Gminy Baranów mieli okazję uczcić bohaterów naszej społeczności podczas uroczystych obchodów Dnia Strażaka.