A A A A

Aktualności

Powrót do listy

—  09 lutego 2023

Wniosek – zwrot VAT za ogrzewanie gazem ziemnym

W 2023 roku warto ubiegać się o dofinansowanie rachunków za gaz. Przegłosowana w grudniu 2022 r. ustawa o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych przewiduje dodatek gazowy dla gospodarstw domowych, które ogrzewają dom tym paliwem.

 W ramach ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku gazu o zwrot 23 proc. VAT-u za gaz mogą wnioskować gospodarstwa domowe, w których:

  1. Podstawowe źródło ogrzewania w domu jest zasilane gazem. Refundacja nie przysługuje osobom, które mają w domu wyłącznie kuchenki gazowe czy wykorzystują to paliwo jedynie do podniesienia temperatury wody.
  2. Piec gazowy został zgłoszony lub wpisany do CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków).
  3. Gospodarstwo domowego spełnia wymóg kryterium dochodowego – analogicznie jak w przypadku m.in. dodatku osłonowego.

Wg ustawy o zwrot 23 proc. podatku VAT można ubiegać się pod warunkiem spełnienie kluczowego wymogu, jakim jest kryterium dochodowe. O dodatek gazowy w 2023 roku mogą więc wnioskować najuboższe gospodarstwa domowe, którym trudno związać z koniec z końcem i brakuje im pieniędzy na podstawowe comiesięczne opłaty.

Refundacja kosztów poniesionych na podatek VAT w rachunkach, czyli dodatek gazowy w 2023 roku przysługuje przy średnim comiesięcznym dochodzie na osobę nieprzekraczającym netto:

  • 2100 zł – w gospodarstwie jednoosobowym;
  • 1500 zł – w przypadku gospodarstwa wieloosobowego.

Za refundację VAT-u będą odpowiedzialne samorządy.

O refundację można wnioskować po uzyskaniu i opłaceniu pierwszej faktury za gaz w 2023 roku

Wniosek o dodatek gazowy w 2023 roku trzeba złożyć w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Baranowie.

Należy złożyć do 30 dni licząc od dnia otrzymania faktury od dostawcy gazu. Możemy to zrobić online korzystając m.in. z aplikacji mObywatel.

Do wniosku o dodatek gazowy trzeba załączyć następujące dokumenty:

  • kopię umowy podpisanej z dostawcą na zakup gazu,
  • kopię faktury potwierdzającej jego zakup,
  • dowód opłacenia faktury.

Poniżej znajduje się ulotka do pobrania zawierająca wskazówki potrzebne przy wypełnianiu wniosku dla wnioskodawcy

Przeczytaj także

—  21 marca 2023

Komunikat Lekarza Weterynarii

Urząd Gminy w Baranowie, na podstawie informacji od Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii przekazuje, że w dniach 25 marca do 16 kwietnia 2023 r. w województwie mazowieckim planowana jest akcja szczepień ochronnych lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. W załączeniu szczegóły.

—  20 marca 2023

Wypowiedzenie umowy na dostarczanie wody w przypadku sprzedaży nieruchomości.

Jeśli sprzedałeś swoją nieruchomość, na której jest przyłącze wodociągowe – konieczne jest złożenie wniosku o rozwiązanie umowy na dostarczanie wody i demontaż wodomierza (demontaż w przypadku, gdy umowa nie jest przepisywana na nowego właściciela).

—  20 marca 2023

Nie kupuj! Przygarnij!

Planujesz zakup psa lub kota? Zachęcamy do tego, by zamiast zakupów zwierzęcia zaplanować wizytę w schronisku, gdzie czekają porzucone lub zagubione czworonogi.
W tym roku Gmina Baranów rozpoczęła współpracę ze schroniskiem w Łowiczu – o szczegółach działalności schroniska można poczytać na stronie www.animalsos.pl oraz na facebook’u: Stowarzyszenie Animal Sos – Centrum Adopcyjne Schroniska Psiakowo i Spółka. Zachęcamy do obserwowania! Jeden z odłowionych z naszego terenu psów – biały Puszek – został już adoptowany!
Niestety w lutym i na początku marca konieczne było odłowienie dwóch kolejnych psów. Obydwa zostały prawdopodobnie porzucone. Zachęcamy do zapoznania się z ich profilem – może ktoś z Państwa zdecyduje się na przygarnięcie zwierzęcia?