—  09 lutego 2023

Wniosek – zwrot VAT za ogrzewanie gazem ziemnym

W 2023 roku warto ubiegać się o dofinansowanie rachunków za gaz. Przegłosowana w grudniu 2022 r. ustawa o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych przewiduje dodatek gazowy dla gospodarstw domowych, które ogrzewają dom tym paliwem.

W ramach ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku gazu o zwrot 23 proc. VAT-u za gaz mogą wnioskować gospodarstwa domowe, w których:

1. Podstawowe źródło ogrzewania w domu jest zasilane gazem. Refundacja nie przysługuje osobom, które mają w domu wyłącznie kuchenki gazowe czy wykorzystują to paliwo jedynie do podniesienia temperatury wody.
  2. Piec gazowy został zgłoszony lub wpisany do CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków).
  3. Gospodarstwo domowego spełnia wymóg kryterium dochodowego – analogicznie jak w przypadku m.in. dodatku osłonowego.

Wg ustawy o zwrot 23 proc. podatku VAT można ubiegać się pod warunkiem spełnienie kluczowego wymogu, jakim jest kryterium dochodowe. O dodatek gazowy w 2023 roku mogą więc wnioskować najuboższe gospodarstwa domowe, którym trudno związać z koniec z końcem i brakuje im pieniędzy na podstawowe comiesięczne opłaty.

Refundacja kosztów poniesionych na podatek VAT w rachunkach, czyli dodatek gazowy w 2023 roku przysługuje przy średnim comiesięcznym dochodzie na osobę nieprzekraczającym netto:

• 2100 zł – w gospodarstwie jednoosobowym;
  • 1500 zł – w przypadku gospodarstwa wieloosobowego.

Za refundację VAT-u będą odpowiedzialne samorządy.

O refundację można wnioskować po uzyskaniu i opłaceniu pierwszej faktury za gaz w 2023 roku

Wniosek o dodatek gazowy w 2023 roku trzeba złożyć w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Baranowie.

Należy złożyć do 30 dni licząc od dnia otrzymania faktury od dostawcy gazu. Możemy to zrobić online korzystając m.in. z aplikacji mObywatel.

Do wniosku o dodatek gazowy trzeba załączyć następujące dokumenty:

• kopię umowy podpisanej z dostawcą na zakup gazu,
  • kopię faktury potwierdzającej jego zakup,
  • dowód opłacenia faktury.

Poniżej znajduje się ulotka do pobrania zawierająca wskazówki potrzebne przy wypełnianiu wniosku dla wnioskodawcy

—  17 maja 2024

Apel Wójta Gminy Baranów

Szanowni Mieszkańcy
W związku z utrzymującymi się wysokimi temperaturami oraz całkowitym brakiem opadów atmosferycznych apeluję o powstrzymanie się od napełniania basenów i oczek wodnych, mycia pojazdów, podlewania i zraszania trawników. Sytuacja w której się znajdujemy, wymaga od nas wszystkich odpowiedzialnego podejścia do zasobów wodnych, aby zapewnić ich dostępność dla każdego z nas. Nadmierne zużycie wody powoduje spadek ciśnienia w sieci wodociągowej, a także może doprowadzić do wystąpienia przerwy w jej dostawie.

—  13 maja 2024

Baranów CUP

Wójt Gminy Baranów zaprasza na BARANÓW CUP, 18 maja 2024 r. pierwszy gwizdek o godz. 9:30

—  13 maja 2024

Gminny Dzień Strażaka w Baranowie

W minioną niedzielę 12 maja 2024 r. mieszkańcy Gminy Baranów mieli okazję uczcić bohaterów naszej społeczności podczas uroczystych obchodów Dnia Strażaka.