—  09 lutego 2023

Wniosek – zwrot VAT za ogrzewanie gazem ziemnym

W 2023 roku warto ubiegać się o dofinansowanie rachunków za gaz. Przegłosowana w grudniu 2022 r. ustawa o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych przewiduje dodatek gazowy dla gospodarstw domowych, które ogrzewają dom tym paliwem.

W ramach ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku gazu o zwrot 23 proc. VAT-u za gaz mogą wnioskować gospodarstwa domowe, w których:

1. Podstawowe źródło ogrzewania w domu jest zasilane gazem. Refundacja nie przysługuje osobom, które mają w domu wyłącznie kuchenki gazowe czy wykorzystują to paliwo jedynie do podniesienia temperatury wody.
  2. Piec gazowy został zgłoszony lub wpisany do CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków).
  3. Gospodarstwo domowego spełnia wymóg kryterium dochodowego – analogicznie jak w przypadku m.in. dodatku osłonowego.

Wg ustawy o zwrot 23 proc. podatku VAT można ubiegać się pod warunkiem spełnienie kluczowego wymogu, jakim jest kryterium dochodowe. O dodatek gazowy w 2023 roku mogą więc wnioskować najuboższe gospodarstwa domowe, którym trudno związać z koniec z końcem i brakuje im pieniędzy na podstawowe comiesięczne opłaty.

Refundacja kosztów poniesionych na podatek VAT w rachunkach, czyli dodatek gazowy w 2023 roku przysługuje przy średnim comiesięcznym dochodzie na osobę nieprzekraczającym netto:

• 2100 zł – w gospodarstwie jednoosobowym;
  • 1500 zł – w przypadku gospodarstwa wieloosobowego.

Za refundację VAT-u będą odpowiedzialne samorządy.

O refundację można wnioskować po uzyskaniu i opłaceniu pierwszej faktury za gaz w 2023 roku

Wniosek o dodatek gazowy w 2023 roku trzeba złożyć w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Baranowie.

Należy złożyć do 30 dni licząc od dnia otrzymania faktury od dostawcy gazu. Możemy to zrobić online korzystając m.in. z aplikacji mObywatel.

Do wniosku o dodatek gazowy trzeba załączyć następujące dokumenty:

• kopię umowy podpisanej z dostawcą na zakup gazu,
  • kopię faktury potwierdzającej jego zakup,
  • dowód opłacenia faktury.

Poniżej znajduje się ulotka do pobrania zawierająca wskazówki potrzebne przy wypełnianiu wniosku dla wnioskodawcy

—  26 kwietnia 2024

Baranów CUP kategoria: Szkoły Podstawowe

W dniu 26 kwietnia 2024 odbył się Baranów CUP w kategorii: Szkoły Podstawowe. Co to były za emocje!!! Turniej zgromadził pięć drużyn do rywalizacji, a ilość bramek zadecydowała o zajętych miejscach w kolejności: Nagrody wręczyła Wójt Gminy Baranów Agata Trzop-Szczypiorska, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Baranowie Pan Piotr Piórkowski, oraz Prezes Fundacji […]

—  26 kwietnia 2024

Konkurs dla Seniorów – jaka była Twoja najlepsza praca?

Zapraszamy do wzięcia udziału w pierwszym zorganizowany przez Praca.pl konkursie dla seniorów. Do wygrania atrakcyjne nagrody – telefony marki Maxcom i myPhone. Wystarczy, że wyślesz nam fotografię, która odpowie na pytanie Jaka była Twoja najlepsza praca? opiszesz ją i wypełnisz formularz zgłoszeniowy.