A A A A

Aktualności

Powrót do listy

—  15 grudnia 2022

Węgiel w preferencyjnej cenie

Szanowni Państwo,  W związku z licznymi zapytaniami o możliwości zakupu węgla za pośrednictwem gminy uprzejmie informujemy, że wydane zostało Rozporządzenie Ministra Aktywów Państwowych z dnia 2 grudnia 2022 r. w sprawie ilości paliwa stałego dostępnej dla jednego gospodarstwa  domowego w ramach zakupu preferencyjnego.  Rozporządzenie zmienia zapisy rozporządzenia z dnia 2 listopada 2022 r. w tej […]

Szanowni Państwo, 

W związku z licznymi zapytaniami o możliwości zakupu węgla za pośrednictwem gminy uprzejmie informujemy, że wydane zostało Rozporządzenie Ministra Aktywów Państwowych z dnia 2 grudnia 2022 r. w sprawie ilości paliwa stałego dostępnej dla jednego gospodarstwa  domowego w ramach zakupu preferencyjnego. 

Rozporządzenie zmienia zapisy rozporządzenia z dnia 2 listopada 2022 r. w tej samej sprawie, które określało, że ilość paliwa stałego dostępna dla jednego gospodarstwa domowego w ramach zakupu preferencyjnego wynosi:

1) 1 500 kg – do dnia 31 grudnia 2022 r.;

2) 1 500 kg – od dnia 1 stycznia 2023 r.

Nie istniała przy tym możliwość przeniesienia niewykorzystanego limitu na rok przyszły.

Ustalono, że w przypadku gdy do dnia 31 grudnia 2022 r. nie dokonano zakupu paliwa stałego w ramach zakupu preferencyjnego albo dokonano takiego zakupu w ilości mniejszej niż 1500 kg, to ilość paliwa stałego niezakupionego w ramach limitu 1500 kg powiększa limit w drugiej transzy.

Oznacza to, że w przypadku gdy do dnia 31 grudnia 2022 r. nie dokonano zakupu paliwa
stałego albo dokonano zakupu paliwa stałego w ilości mniejszej niż 1 500 kg, to niewykorzystana ilość
paliwa stałego powiększa limit na 2. okres. Tym samym mieszkaniec, który w 1. okresie złoży wniosek
na mniejszą ilość węgla niż maksymalna (np. 1 000 kg), będzie mógł ująć w przyszłorocznym wniosku
tę niewykorzystaną cześć limitu (w podanym przypadku 500 kg; czyli jego wniosek będzie dotyczył 1
500 kg, powiększonych o 500 kg).

Obecnie, pomimo podpisanej umowy z dostawcą paliwa i złożonych zamówień, cały czas czekamy na informację o możliwości odbioru naszych dostaw. Wskazane przez nas składowisko do odbioru węgla, czyli skład w Błoniu, wg dostawcy paliwa nie jest w stanie obsłużyć już naszej gminy. Czekamy na informację o innych możliwościach, niestety pomimo codziennych prób kontaktu telefonicznego i wysyłanych wiadomości na podawane adresy mailowe do kontaktu, do chwili obecnej nie otrzymaliśmy konkretnych informacji.

Składem węglowym, który będzie obsługiwał nas lokalnie (czyli odbierał węgiel ze składowiska i wydawał go mieszkańcom Gminy Baranów) jest PHU „Węgloskład” Piotr Rudnicki w Kaskach.

Dokładamy wszelkich starań, by proces wydawania węgla rozpoczął się jak najszybciej. Niestety bez decyzji odgórnych nie jesteśmy w stanie wesprzeć naszych mieszkańców.

Przeczytaj także

—  17 maja 2024

Apel Wójta Gminy Baranów

Szanowni Mieszkańcy
W związku z utrzymującymi się wysokimi temperaturami oraz całkowitym brakiem opadów atmosferycznych apeluję o powstrzymanie się od napełniania basenów i oczek wodnych, mycia pojazdów, podlewania i zraszania trawników. Sytuacja w której się znajdujemy, wymaga od nas wszystkich odpowiedzialnego podejścia do zasobów wodnych, aby zapewnić ich dostępność dla każdego z nas. Nadmierne zużycie wody powoduje spadek ciśnienia w sieci wodociągowej, a także może doprowadzić do wystąpienia przerwy w jej dostawie.

—  13 maja 2024

Baranów CUP

Wójt Gminy Baranów zaprasza na BARANÓW CUP, 18 maja 2024 r. pierwszy gwizdek o godz. 9:30

—  13 maja 2024

Gminny Dzień Strażaka w Baranowie

W minioną niedzielę 12 maja 2024 r. mieszkańcy Gminy Baranów mieli okazję uczcić bohaterów naszej społeczności podczas uroczystych obchodów Dnia Strażaka.