A A A A

Aktualności

Powrót do listy

—  27 marca 2024

SZCZEPIENIE lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie

UWAGA! KOMUNIKAT MAZOWIECKIEGO WOJEWÓDZKIEGO LEKARZA WETERYNARII

SZCZEPIENIE lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie

UWAGA! KOMUNIKAT MAZOWIECKIEGO WOJEWÓDZKIEGO LEKARZA WETERYNARII

SZCZEPIENIE lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie

NIE DOTYKAĆ SZCZEPIONKI!

Planowane jest przeprowadzenie akcji szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie w dniach 4-17 kwietnia 2024 r. Obszar szczepienia obejmie CAŁE WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE

Zakaz wypuszczania kotów oraz nakaz trzymania psów na smyczy przez 14 dni po zakończonym szczepieniu.

Do szczepienia będzie użyta szczepionka Rabadrop zawiesina doustna w formie „przynęty” zawierającej żywy atenuowany szczep wirusa wścieklizny. Przynęty – z zawartością płynnej szczepionki w kapsule (blister)

Szczepionka RABADROP zawierającej żywy atenuowany szczep wirusa wścieklizny to przynęta kształtu owalnego lub kwadratowego, koloru zielono-brązowego o intensywnym zapachu rybnym oraz znajdujący się wewnątrz plastikowy blister z wielojęzykowym nadrukiem „ Uwaga – szczepionka przeciwko wściekliźnie”. Zawartość blistra to płyn w kolorze pomarańczowym do czerwono-fioletowego

Każdy kontakt człowieka z płynna zawartością szczepionki należy natychmiast przemyć skórę wodą i mydłem oraz niezwłocznie zgłosić do lekarza medycyny.

Kontakt zwierząt domowych i zwierząt gospodarskich ze szczepionką można zgłosić do lekarza weterynarii. U zwierząt może spowodować zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego z powodu niestrawnego materiału blistra.

Lis jest głównym przenosicielem wścieklizny.

Dotknięcie szczepionki przez człowieka spowoduje, że nie zostanie ona podjęta przez lisa.

Szczepionka wykazuje działanie uodparniające tylko u lisów i jenotów.

Zgodnie z zaleceniem producenta szczepionki w okresie 14 dni od jej wyłożenia należy ograniczyć zbiorowe polowania.

Szczepionka zrzucana będzie z samolotów oraz wykładana ręcznie w ilości 30 dawek na 1 km2 na całym obszarze objętym szczepieniami (obszary leśne, pola i łąki)

Skuteczność przeprowadzanej akcji osiągnięta zostanie na drodze kilkukrotnego wyłożenia przynęt (wiosna – jesień).

Po przegryzieniu blistra przez lisa – szczepionka w zetknięciu ze śluzówką jamy ustnej wytwarza odporność immunologiczną przeciwko wściekliźnie.

Dodatkowe informacje dotyczące prowadzonego szczepienia oraz postepowania w przypadku kontaktu człowieka z płynną zawartością szczepionki można znaleźć na stronie https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/wscieklizna/?strona=7#czy-szczepionka-przeciw-wsciekliznie-dla-zwierzat-zrzucana-w-czasie-akcji-szczepien-zwierzat-moze-byc-niebezpieczna-dla-czlowieka

Na podstawie przepisów Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie (Dz. U. poz. 1737)

Źródło: strona Wojewódzkiego Inspektora Weterynarii https://www.wiw.mazowsze.pl/

Przeczytaj także

—  16 kwietnia 2024

„Moje serce to jest muzyk…”

Szkoła Muzyczna w Kaskach. PSM I i II st. w Żyrardowie – Filia w Kaskach zaprasza na rekrutację!
Nie zwlekaj! To jest Twój czas, aby rozpocząć swoją muzyczną przygodę. Dołącz do szkoły muzycznej i odkryj swoje prawdziwe talenty muzyczne.
Zapisy do 30.04.2024 r.

—  16 kwietnia 2024

Konkurs Działaj Lokalnie

Stowarzyszenie Europa i My po raz 19 zaprasza do udziału w konkursie Działaj Lokalnie. Pula środków na dotacje wynosi 55 000zł. Każda organizacja pozarządowa oraz grupa nieformalna może aplikować o grant w wysokości do 6000 zł. Wnioski można składać do 13 maja 2024.