A A A A

Aktualności

Powrót do listy

—  05 marca 2024

Spotkanie przedstawicieli gminy z Pełnomocnikiem Rządu ds. CPK

W dniu 4 marca br delegacja z gminy Baranów – Wójt Gminy, Przewodnicząca Rady, Radni i Przedstawiciele Rady Społecznej – spotkaliśmy się w Biurze Poselskim w Warszawie z Ministrem Maciejem Laskiem – Pełnomocnikiem Rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego. Tematem rozmów, jak Państwo na pewnie się domyślacie, był Centralny Port Komunikacyjny. Jaka przyszłość czeka tę […]

W dniu 4 marca br delegacja z gminy Baranów – Wójt Gminy, Przewodnicząca Rady, Radni i Przedstawiciele Rady Społecznej – spotkaliśmy się w Biurze Poselskim w Warszawie z Ministrem Maciejem Laskiem – Pełnomocnikiem Rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Tematem rozmów, jak Państwo na pewnie się domyślacie, był Centralny Port Komunikacyjny. Jaka przyszłość czeka tę inwestycję? Czy będzie kontynuowana, czy będzie wstrzymana? W całości, czy brane są pod uwagę pewne warianty np. kolejowy?

Odpowiedzi na te pytania są ważne dla nas Mieszkańców, wpłyną także na kierunki rozwoju Gminy. W sytuacji różnych, czasem sprzecznych spekulacji i doniesień medialnych, poprosiliśmy o spotkanie z samym Panem Ministrem.

To była długa rozmowa. Pan Minister przedstawił nam obecną sytuację, plan działań związany z kontrolą i audytem poszczególnych wariantów inwestycji. Mówił o zmianach kadrowych, następstwach i konsekwencjach umów już zawartych przez poprzedni rząd.

Obecnie trwają kontrole w spółce CPK, trwają i są zaplanowane audyty poszczególnych wariantów działań, zarówno pod względem celowości, ekonomii i zasadności całego projektu. Jest to zbyt poważna Inwestycja niosąca za sobą długoterminowe skutki aby już dziś móc powiedzieć czy będzie kontynuowana czy nie. Decyzje w tej sprawie podejmie Rada Ministrów po przedstawieniu stosownych analiz. Natomiast pierwsze decyzje w sprawie powinny zapaść w drugiej połowie kwietnia br.

Obecnie, podczas trwania kontroli i audytów planowane kolejne etapy prac Spółki, związane z Programem Dobrowolnych Nabyć i wyburzeniami zostają wstrzymane.

Przeczytaj także

—  16 kwietnia 2024

„Moje serce to jest muzyk…”

Szkoła Muzyczna w Kaskach. PSM I i II st. w Żyrardowie – Filia w Kaskach zaprasza na rekrutację!
Nie zwlekaj! To jest Twój czas, aby rozpocząć swoją muzyczną przygodę. Dołącz do szkoły muzycznej i odkryj swoje prawdziwe talenty muzyczne.
Zapisy do 30.04.2024 r.

—  16 kwietnia 2024

Konkurs Działaj Lokalnie

Stowarzyszenie Europa i My po raz 19 zaprasza do udziału w konkursie Działaj Lokalnie. Pula środków na dotacje wynosi 55 000zł. Każda organizacja pozarządowa oraz grupa nieformalna może aplikować o grant w wysokości do 6000 zł. Wnioski można składać do 13 maja 2024.