A A A A

Aktualności

Powrót do listy

—  11 maja 2023

Sorteusz – aplikacja jak poprawnie sortować śmieci

11 maja – dzień bez śmiecenia. Z tej okazji rusza ekoaplikacja pomagająca poprawnie sortować odpady – oto Sorteusz

Odpadowe dylematy

Gdzie wyrzucić karton po mleku, zepsutą zabawkę lub przeterminowane leki? Czy folia po chipsach nadaje się do recyklingu? Co zrobić z torebką po budyniu albo z tacką po mięsie? Jaki jest właściwie sens sortowania odpadów w domach? Znów zapomniałeś, że odbierają żółty worek i musisz czekać okrągły miesiąc na kolejny odbiór? A może nie wiesz, co to PSZOK? Jak zapewniają twórcy, nowa, bezpłatna aplikacja Sorteusz raz na zawsze pomoże uporać się z dylematami na temat sortowania odpadów.

Wiele osób troszczących się o środowisko gubi się w systemie selektywnej zbiórki – chciałyby wrzucać odpady do odpowiednich koszy, ale brakuje im klarownej i dostępnej „od ręki” informacji, które właściwie będą odpowiednie. Albo starają się solidnie gromadzić odpady, ale przegapią termin odbioru i zostają z gromadą surowców sam na sam zbyt długi czas… To wszystko może być zniechęcające!

Jak to działa?

Wychodząc naprzeciw potrzebie dostarczenia szybkiej i rzetelnej informacji konsumentom, zainicjowany został projekt aplikacji ekologicznej  Sorteusz. Niestrudzony kameleon wyszuka odpowiedni kolor pojemnika dla zeskanowanego po kodzie kreskowym opakowania lub dla wpisanej w wyszukiwarce frazy, np. „szklanka żaroodporna” czy „jednorazowy kubek”. Aplikacja zawiera też kalendarz, w którym dosłownie dwoma kliknięciami można dodać termin odbioru odpadów (wystarczy wybrać odpowiedni kolor śmieciarki w danym dniu) – dzień wcześniej i rano w dniu odbioru Sorteusz przypomni, że czas wystawić worki.

Sorteusz nie tylko informuje, ale też edukuje – rozprawia się z mitami na temat właściwego postępowania z odpadami, pokazuje, na czym polega recykling, tłumaczy, dlaczego warto sortować, pokazuje, że  „plastiki” to też cenny materiał, który warto przywracać do obiegu i przywołuje konkretne dane dotyczące surowców oraz odpadów surowcowych.

Skanuj, sortuj, rywalizuj

Jednak nic tak nie ułatwia zapamiętywania nowych informacji, jak zabawa! Sorteusz zaprasza do zaangażowania i rywalizacji. Za każde zeskanowanie produktu lub wyszukanie odpadu użytkownikowi przyznawane są punkty, podobnie jak za dodawanie nowych kodów kreskowych, których jeszcze w bazie nie ma.  Sorteusz zaprasza do zaangażowania i współtworzenia wartościowych informacji, które pomogą innym świetnie sortować odpady i wspierać ich recykling. Sorteusz to także gra pozwalająca na wypracowywanie mechanizmów poprawnej segregacji odpadów – i tu kameleon nagradza użytkownika punktami za każdą poprawną odpowiedź. Wyniki gromadzone są w rankingach, a najbardziej wytrwali i zaangażowani użytkownicy otrzymają ciekawe nagrody.

Aplikację stworzyła Magdalena Dziczek, od kilkunastu lat związana z systemem odpadowym i opakowaniowym, natomiast Inicjatorami, dzięki którym Sorteusz powstał, są: Biedronka, Fundacja PlasticsEurope Polska, Nestlé Polska oraz Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań. Więcej na www.sorteusz.pl

Aplikację można pobrać za darmo ze sklepów Google Play lub AppStore. Wystarczy się zarejestrować i można brać udział w wyzwaniach. Sorteusza można tez obserwować na Facebooku, Instagramie i TikToku.

Inicjatorami Sorteusza są Związek Pracodawców Przemysłu Opakowań i Produktów w Opakowaniach EKO-PAK, Biedronka, Nestle, Organizacja Odzysku Opakowań Rekopol oraz Fundacja PlasticsEurope.

źródło: portalkomunalny.pl

Przeczytaj także

—  20 lutego 2025

Posiedzenie Rady Gminy

Zawiadamiamy o zbliżającym się terminie XI Sesji Rady Gminy Baranów 26 lutego 2025 r. godz. 15:00 OSP Baranów

—  17 lutego 2025

Uwaga! SMOG

W dniu 17.02.2025, na części woj. mazowieckiego istnieje ryzyko wystąpienia przekroczenia średniodobowego poziomu informowania – 100 μg/m3dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Prognozowane przekroczenie poziomu informowania dla PM10 (100 μg/m3). Prognozowane przekroczenie obejmuje obszar powiatów: Warszawa, piaseczyński, pruszkowski, żyrardowski, Radom, grodziski. Ogranicz wietrzenie pomieszczeń. Ogranicz intensywny wysiłek fizyczny na zewnątrz w przypadku odczuwania pieczenia w […]

—  03 lutego 2025

Pryszczyca i inne choroby zakaźne zwierząt gospodarskich

Szanowni Państwo, Dnia 7 lutego 2024r. w godz. 11:00 – 13:00 w siedzibie Krajowej Rady Izb Rolniczych  ul. Przyszłości 5 w Parzniewie, odbędzie się szkolenie „Pryszczyca i inne choroby zakaźne zwierząt gospodarskich„. Adresatami szkolenia są hodowcy bydła, owiec, kóz, trzody chlewnej, lam, alpak oraz drobiu z powiatu pruszkowskiego i grodziskiego. Celem szkolenia jest przekazanie podstawowych informacji […]