—  10 sierpnia 2021

Mieszkają z Tobą cudzoziemcy lub ich zatrudniasz? Pomóż im!

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) to jedyna szansa, by policzyć wszystkich cudzoziemców mieszkających w Polsce. Taka okazja zdarza się raz na 10 lat. Jeśli zatem znamy lub zatrudniamy obcokrajowców, warto im pomóc wypełnić ten obowiązek.

Wbrew pozorom Narodowy Spis Powszechny 2021 obejmuje nie tylko obywateli Polski – obowiązek spisowy dotyczy KAŻDEJ osoby mieszkającej w naszym kraju niezależnie od posiadanego obywatelstwa czy narodowości. Spisu nie należy się bać – tajemnica statystyczna gwarantuje, że jednostkowe dane dotyczące cudzoziemców oraz ich polskich pracodawców nie będą nikomu udostępniane, nawet w przypadku braku legalności pobyt czy pracy.

Czy meldunek lub jego brak ma znaczenie?

Obowiązkowi spisowemu podlegają wszyscy cudzoziemcy mieszkający w Polsce na stałe lub przebywający czasowo. Nie jest przy tym istotne, czy osoby te posiadają zameldowanie w Polsce.

Nie ma powodu do obaw – dane są chronione

Nawet jeśli dana osoba przebywa lub pracuje w Polsce nielegalnie – nie musi się obawiać negatywnych konsekwencji udziału w Narodowym Spisie Powszechnym 2021. Dane spisowe są objęte tajemnicą statystyczną. Oznacza to, że dane na jej temat nie będą przekazywane innym instytucjom, w tym organom ścigania.

Spokojne mogą być też osoby zatrudniające cudzoziemców, nawet jeśli nie zachowali wymaganych przez prawo procedur. W ich przypadku również obowiązuje tajemnica statystyczna i nie ma możliwości, by informacje dotyczące poszczególnych pracodawców były przekazywane poza statystykę publiczną.

Studencka impreza? Przypomnij o spisie!

Do naszego kraju przybywa z zagranicy coraz więcej młodych osób chcących tu studiować. Te osoby również powinny się spisać, o ile przebywały w Polsce w dniu 31 marca (stan wg którego w spisie zbierane są informacje). Jeśli wśród znajomych masz zagranicznych studentów, skorzystaj z nadarzającej się okazji i uświadom ich, że muszą wypełnić ten obowiązek. W przypadku studentów rzadko zdarzają się przypadki nielegalnego pobytu, ale jeśli ktoś boi się podać informacje o sobie, to przypomnij, że informacje zbierane w spisie będą pilnie strzeżone.

Tylko dyplomaci nie muszą się spisać

Z obowiązku spisowego są wyłączeni pracownicy przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych oraz członkowie ich rodzin. To jedyny wyjątek dotyczący obowiązku spisowego w odniesieniu do cudzoziemców mieszkających w Polsce.

Gdzie szukać informacji w swoim języku?

Znajomych cudzoziemców warto zachęcić do odwiedzenia strony internetowej Narodowego Spisu Powszechnego 2021. Dostępne są tam materiały informacyjne w różnych wersjach językowych. Jeśli nawet ktoś nie znajdzie informacji w swoim języku, może skorzystać z materiałów przygotowanych w wybranych językach międzynarodowych.

Instrukcja do samospisu internetowego w języku polskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim: https://spis.gov.pl/najczesciej-zadawane-pytania/ (dół strony)

Multimedia (angielskie napisy): https://spis.gov.pl/multimedia/

Materiały informacyjne NSP 2021 (m.in. rosyjski, ukraiński, angielski): https://spis.gov.pl/materialy-do-pobrania/

—  22 października 2021

Odpowiedź Prezydenta RP

Szanowni Mieszkańcy publikujemy odpowiedź Prezydenta RP na pismo, które zastało podpisane przez 522 naszych mieszkańców podczas dożynek.

—  21 października 2021

Startuje wypłata zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich oraz płatności obszarowych z PROW

18 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczyna wypłatę zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych z PROW za 2021 rok. Już w pierwszym dniu ARiMR planuje wypłacić blisko 500 mln zł, które trafią na konta bankowe ok. 74 tys. rolników.

—  19 października 2021

„Desperados” najlepszym zespołem VIII Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Baranów w kategorii OPEN.

W dniu 15.10.2021 na boisku ORLIK w Baranowie odbył się VIII Turniej Piłki Nożnej kategorii OPEN. Na starcie zespoły z terenu naszej gminy: FC Boża Wola,Baranów, Zjednoczeni Cegłów, Młodzi i Gniewni oraz Desperados. Grano systemem każdy z każdym. Spotkania sędziowali panowie Krzysztof Gajda Łowicz i Sylwester Kowalski Żyrardów. Nad zdrowiem zawodników czuwała ratownik medyczny Oliwia Szelachowska Baranów.