A A A A

Aktualności

Powrót do listy

—  07 lipca 2023

Magia regionalnych opowieści

Poloniści ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Bożej Woli zorganizowali konkurs literacki na opowiadanie dla uczniów klas 4-8 ze szkół podstawowych w gminie Baranów pod hasłem: “Magia regionalnych opowieści”. Honorowy patronat nad nim objęła Gmina Baranów, a nad wszystkim czuwała dyrektor placówki Justyna Michta. Jest to pierwszy takiego typu konkurs w gminie. Zadanie […]

Poloniści ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Bożej Woli zorganizowali konkurs literacki na opowiadanie dla uczniów klas 4-8 ze szkół podstawowych w gminie Baranów pod hasłem: “Magia regionalnych opowieści”. Honorowy patronat nad nim objęła Gmina Baranów, a nad wszystkim czuwała dyrektor placówki Justyna Michta.

Jest to pierwszy takiego typu konkurs w gminie. Zadanie polegało na napisaniu opowiadania, którego akcja miała toczyć się w jednym z czterech wskazanych przez organizatora miejsc znajdujących się w gminie Baranów: dworze lub parku dworskim w Bożej Woli, dworku w Cegłowie, dworze w Kaskach lub też Kościele Parafialnym pw. Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Baranowie. Nadesłano 21 prac i każda z nich spełniała kryteria. Uczestnicy zgłosili się ze wszystkich szkół w gminie: Bożej Woli, Kask, Gól i Baranowa.

Każde opowiadanie było oryginalne i ciekawe, na wysokim poziomie literackim. Autorzy świetnie poradzili sobie z wymyśleniem historii związanych z wybranymi rzeczywistymi miejscami. Niektórzy odwołali się do historii tych miejsc i postaci z nimi związanych, a inni wykorzystali je jako tło fantastycznych lub magicznych wydarzeń, a czasem miejsce makabrycznych zbrodni. I tak poznaliśmy między innymi Józefa Szymanowskiego – jednego z historycznych właścicieli dworu w Kaskach, ducha służącej w bożowolskim dworku, czarną zjawę błąkającą się w pobliżu Kościoła w Baranowie, ale też skrzata Jacka, wampira i zabójcę, który przemienił się w wilkołaka. Rozgrywające się wydarzenia trzymały w napięciu, ale też były wzbogacone szczegółowymi opisami miejsc, co pozwala czytelnikom przenieść się w świat przedstawiony opowiadań, ale też zyskać wiedzę o tych lokalnych zabytkach, o których na co dzień zapominamy.

Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników nastąpiło 20 marca 2023 roku, a uroczyste podsumowanie i rozdanie nagród trzy dni później w Szkole Podstawowej w Bożej Woli. Przybyli na nie niemal wszyscy uczestnicy konkursu wraz z opiekunami, przedstawiciele Rady Pedagogicznej Szkoły Podstawowej w Bożej Woli, a gościem honorowym była pani wójt Gminy Baranów – Agata Trzop-Szczypiorska. Nagrody przyznano w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-VI i VII-VIII (lista laureatów poniżej). Każdy uczestnik otrzymał dyplom i mały prezent, a najlepsi karty upominkowe do Empiku. Nagrody ufundowała Gmina Baranów i Rada Rodziców Szkoły w Bożej Woli. Wydarzenie uświetnił krótki występ czwartoklasistów, dekoracje wykonane przez uczniów i nauczycieli oraz poczęstunek.

Jak zostało zapowiedziane podczas uroczystego zakończenia, w przyszłym roku planowana jest druga edycja tego konkursu. Zobaczymy, jakie zadanie zostanie wtedy postawione przed uczestnikami. Na pewno warto wziąć udział i zaprezentować swoje pisarskie umiejętności.

W kategorii klas IV-VI:

Miejsce 1 – Julia Mechocka (ze szkoły w Kaskach)

Miejsce 2 – Emilia Frączak (ze szkoły w Baranowie)

Miejsce 3 – Maria Gotowiec (ze szkoły w Bożej Woli)

W kategorii klas VII-VIII:

Miejsce 1 – Jagoda Bosacka (ze szkoły w Bożej Woli)

Miejsce 2 – Zofia Słomczyńska (ze szkoły w Baranowie)

Miejsce 3 – ex aequo Dominika Jędrzejczyk (ze szkoły w Baranowie) i Karolina Mierzejewska (ze szkoły w Bożej Woli)

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie. Dziękujemy Pani Wójt za patronat oraz fundusze na nagrody.

Agata Stelmach

Przeczytaj także

—  19 września 2023

Aktualizacja harmonogramu spotkań sołeckich w sprawie przeznaczenia środków z funduszy sołeckich

Wójt Gminy Baranów serdecznie zaprasza na zebrania wiejskie w sprawie przeznaczenia środków z funduszu sołeckiego na 2023 rok, zgodnie z przedstawionym harmonogramem.

—  21 września 2023

Komunikat Komendy Głównej Policji

W dniach 25.09 – 30.09 policja planuje przeprowadzić ćwiczenia. Jednocześnie Komenda Główna Policji informuje, że w tym czasie będą mogły być wykorzystywane drony, a ćwiczenia za zgodą CPK będą również prowadzone przy udziale PSP z Grodziska Mazowieckiego, któremu podlega ten teren.  Ćwiczenia będą prowadzone w godzinach 9.30-21.30 w zależności od potrzeb szkoleniowych i możliwości realizacji […]

—  21 września 2023

Podziękowanie dla Feniks Recykling Sp. z o.o.

W dniu 14.09 gościliśmy właściciela firmy Feniks Recykling Sp. z o.o. Pana Andrzeja Kopeć. Wizyta ta była nie tylko miłym spotkaniem, ale również okazją do podziękowania za długoletnie wsparcie jakie jest udzielane na terenie naszej Gminy.