—  29 lutego 2024

Czyszczenie budek lęgowych dla ptaków!

W zeszłym roku podczas gminnych obchodów Dnia Ziemi w kwietniu powstało 11 budek dla ptaków, które Mieszkańcy mogli zbudować pod czujnym okiem specjalisty i miłośnika ptaków Pana Jerzego Sikorskiego.

Przypominamy, że do końca lutego jest czas na wyczyszczenie budek lęgowych dla ptaków.

Budki lęgowe możemy czyścić od 16 października do końca lutego. Wskazane jest, by porządki powtarzać dwa razy w roku – jesienią i pod koniec zimy (w lutym).

Drewniane skrzynki opróżnia się ze starych gniazd, aby w nowym sezonie ptaki miały czyste lokum.

W przeciwieństwie do naturalnych dziupli, w budkach lęgowych nagromadzony materiał nie ulega naturalnemu rozkładowi i wymaga regularnego sprzątania. Nieczysta budka staje się idealnym środowiskiem do rozmnażania się pasożytów, co może zagrażać zarówno pisklętom, jak i dorosłym ptakom. Ponadto, zbyt duża ilość materiału w gnieździe może prowadzić do ograniczenia przestrzeni, co z kolei może zwiększać ryzyko ataków drapieżników lub konkurencji ze strony innych ptaków. Istnieje również ryzyko, że jaja lub pisklęta umieszczone zbyt blisko otworu wejściowego mogą być bardziej narażone na niebezpieczeństwa. Dlatego ważne jest regularne utrzymanie czystości w budce lęgowej, aby zapewnić bezpieczne środowisko dla ptaków podczas ich rozmnażania.

Pamiętajcie o rękawicach ochronnych podczas tych czynności, aby uniknąć ewentualnego kontaktu z bakteriami i pasożytami.