—  13 marca 2024

Otwarcie Ekopracowni w Szkole Podstawowej im. ks. J.Twardowskiego w Bożej Woli

Szkoła Podstawow im. Ks. Jana Twardowskiego w Bożej Woli ma nową pracownie i jest to Ekopracownia, a jej oficjalne otwarcie nastąpiło 8 marca, podczas którego zaprezentowano jej zastosowanie w praktyce. Pracownia mogła powstać dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z WFOŚiGW w Warszawie.

Szkoła w Bożej Woli, przy wsparciu Urzędu Gminy i pani Wójt złożyła do WFOŚiGW wniosek o dofinansowanie, którego pierwszym krokiem było nagranie krótkiego filmu przez uczniów, w którym pokazali swoje dotychczasowe Eko działania. Był to początek podróży, który swój finał w postaci oficjalnego otwarcia pracowni miał właśnie 8 marca. Przecięcia wstęgi do nowej pracowni dokonały wspólnie pani Dyrektor, pani Wójt i uczennica klasy III. Za drzwiami ujrzeliśmy pięknie wyremontowaną i odmalowaną salę, na ścianach której została naklejona leśna fototapeta. W nowych szafkach swoje miejsce znalazły zakupione w ramach programu pomoce naukowe takie jak: modele komórki roślinnej i zwierzęcej, serca, czaszki, tkanki roślinnej, oraz szkielety ryby, płaza, gada, ptaka, ssaka oraz szkielet ludzki. Obok tradycyjnej już białej tablicy po której piszemy kolorowymi pisakami, a nie kredą zawieszono tablicę multimedialną z dotykowym ekranem, komunikującą się z laptopem oraz wyświetlającą obraz z nowego mikroskopu, który również znalazł się na liście zakupionego wyposażenia. Wszystko to oświetlone przez nowoczesne, przyjazne dla ludzkiego oka i energooszczędne oświetlenie LED. Prezentacje możliwości pracowni, na otwarcie przygotowały: klasa VIII, V i III. Dziewczęta z najstarszej klasy przeprowadziły dwa efektowne eksperymenty. Pierwszy polegał na połączenie sodu z wodą których reakcja doprowadziła do widowiskowych wybuchów w przygotowanej kolbie, oraz sprawdzenie za pomocą odwaru z czerwonej kapusty pH przygotowanych odczynników i rozpoznanie czy jest to kwas czy zasada. Klasa V przedstawiła jak za pomocą trójwymiarowych modeli oraz tablicy multimedialnej uczą się budowy, oraz różnic pomiędzy komórką roślinną i zwierzęcą, przeprowadzając między innymi test wiedzy za pomocą multimedialnych aplikacji do nauki. Klasa III zaprosiła do wspólnej zabawy ze szkieletem człowieka i w ramach mini konkursu poprosiła ochotników o wskazanie na nim gdzie znajduje się między innymi obojczyk, kość strzałkową, czy żuchwa. Po uczniach uczestniczących w otwarciu można było zaobserwować zadowolenie oraz rozkwitające zaciekawienie wiedzą przyrodniczą. Tak prowadzone zajęcia są naturalnie bardziej atrakcyjne, a co za tym idzie lepiej zapamiętywane niż tylko obserwacja obrazka z książki. Mamy nadzieje, że Ekopracownia przyczyni się ro zaciekawienia dzieci i młodzieży biologią, fizyką i chemią.

—  12 lipca 2024

Tygodniowe Wakacje z Animatorem – Niezapomniane Przygody dla Dzieci

W pierwszym tygodniu wakacji dzieci z naszej gminy miały okazję uczestniczyć w wyjątkowych zajęciach wakacyjnych organizowanych przez Urząd Gminy w Baranowie. Tygodniowe Wakacje z Animatorem były pełne radości, przygód i niezapomnianych wrażeń. Program zajęć obfitował w różnorodne atrakcje, które zapewniły najmłodszym mnóstwo zabawy i aktywności na świeżym powietrzu. Frajdalandia – Kraina Niekończącej się Zabawy Wizyta […]

—  10 lipca 2024

Jak radzić sobie z upałem?

Prognozy pogody nie pozostawiają wątpliwości — nadciągają upały. Temperatura może sięgnąć nawet 35° Celsjusza, dlatego warto wiedzieć, jak zachować zdrowie i dobre samopoczucie w tych ekstremalnych warunkach temperaturowych.