A A A A

Aktualności

Powrót do listy

—  03 września 2020

Rolnicy, czas się spisać!

Od 1 września trwa największe i najważniejsze badanie polskiego rolnictwa, czyli Powszechny Spis Rolny. Na Mazowszu obowiązkowi spisowemu podlega ponad 250 tys. gospodarstw rolnych.

Powszechny Spis Rolny odbywa się co 10 lat i jest obowiązkowy dla wszystkich użytkowników gospodarstw rolnych. Badanie potrwa 3 miesiące i zakończy się 30 listopada.

Najwygodniej spisać się przez Internet

Każdy użytkownik gospodarstwa rolnego w Polsce otrzymał list Prezesa GUS informujący o badaniu. Znajduje się w nim również nr gospodarstwa rolnego, niezbędny do zalogowania w aplikacji spisowej dostępnej od pierwszego dnia spisu na stronie https://spisrolny.gov.pl/. Każdy rolnik ma obowiązek samodzielnie spisać się przez Internet. Jest to w pełni wygodna i bezpieczna metoda.

Jeśli ktoś nie ma komputera lub telefonu z dostępem do Internetu, powinien się udać do Gminnego Punktu Spisowego zorganizowanego przez urząd gminy lub miasta.

Uzupełniająca metoda to spis przez telefon. Również bezpieczna, bo wykluczająca bezpośredni kontakt z osobami z zewnątrz. Dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99 możemy spisać się przez telefon lub ustalić termin rozmowy z rachmistrzem. Osoby, które nie skorzystają z możliwości samodzielnego spisu przez Internet i nie umówią się na wywiad telefoniczny poprzez infolinię, mogą spodziewać się telefonu z Urzędu Statystycznego.

Dlaczego trzeba i WARTO się spisać?

Z punktu widzenia każdego rolnika warto sobie uświadomić, że Powszechny Spis Rolny – jako badanie obejmujące wszystkie gospodarstwa rolne w kraju – jest jedynym źródłem informacji pozwalającym na ocenę stanu polskiego rolnictwa oraz zmian, jakie zaszły na przestrzeni ostatnich 10 lat w strukturze i działalności gospodarstw rolnych. Na podstawie danych spisowych podejmowane są najważniejsze decyzje gospodarcze i społeczne na kolejne lata zarówno na poziomie krajowym jak i regionalnym. Tym samym poprzez udział w spisie rolnicy pośrednio zyskują realny wpływ na zmiany zachodzące w najbliższym otoczeniu.

Spis rolny to NIE kontrola majątku rolników

Formularz spisowy jest podzielony na 11 działów. Chociaż wydaje się, że to dużo, należy pamiętać, że nie wszystkie pytania, czy nawet całe działy będą dotyczyć każdego gospodarstwa rolnego. Statystycy zapytają m.in. o położenie i powierzchnię gospodarstwa, rodzaj użytkowanych gruntów, upraw, zużycie nawozów, czy posiadane zwierzęta gospodarskie.

Rolnicy absolutnie nie mają powodów do obaw – nikt nie zapyta o ich majątek. Formularz spisowy zawiera pytania o składowe elementy gospodarstwa rolnego, ale wyłącznie w ujęciu procentowym i bez wskazywania wartości.

W spisie nie ma też pytań o zarobki rolników czy wartość przychodów. Zbierane są tylko informacje o wkładzie pracy w gospodarstwo rolne przy prowadzeniu produkcji rolniczej oraz o fakcie prowadzenia w gospodarstwie działalności pozarolniczej. W tym ostatnim przypadku należy podać wyłącznie, jaki procentowy udział stanowią dochody z prowadzonej działalności rolniczej, działalności pozarolniczej, pracy najemnej i źródeł niezarobkowych, takich jak emerytury i renty.

Z kolei w przypadku sprzedawanych przez gospodarstwa rolne produktów w formularzu znajduje się pytanie, czy gospodarstwo rolne w ogóle prowadzi sprzedaż produktów rolnych, a możliwa odpowiedź to „tak” lub „nie”.

W miastach Mazowsza też mieszkają rolnicy

Województwo mazowieckie jest pod względem liczby gospodarstw rolnych liderem w skali kraju – spis rolny obejmie tu ponad 250 tys. użytkowników gospodarstw rolnych. Wbrew pozorom, znaczna ich część mieszka w miastach.

Jeśli wzięlibyśmy pod uwagę wyłącznie liczbę użytkowników gospodarstw rolnych, to okazałoby się, że głównym ośrodkiem mazowieckiego rolnictwa jest … Warszawa. W stolicy mieszka prawie 9 tys. użytkowników gospodarstw rolnych – oznacza to, że co 28 rolnik z Mazowsza, mieszka w Warszawie. Przypadek stolicy nie jest jedyny. Biorąc pod uwagę liczbę użytkowników gospodarstw rolnych we wszystkich gminach województwa mazowieckiego (z wyłączeniem Warszawy), to na dwóch pierwszych miejscach plasują się: m. Radom (3 tys. użytkowników gospodarstw rolnych) i m. Siedlce (2 tys.). Dopiero na następnych miejscach znalazły się gminy o charakterze rolniczym: Warka, Iłża i Zbuczyn.

Co wiemy o mazowieckim rolnictwie z poprzedniego spisu?

Spisy rolne odbywają się co 10 lat. Dzięki nim możemy śledzić ewolucję mazowieckiego rolnictwa i poznać dokładnie jego specyfikę. Znając wyniki poprzedniego spisu i porównując je z informacjami zebranymi w tym roku dowiemy się, czy trwały jest trend zmniejszania się liczby gospodarstw rolnych, przy jednoczesnym wzroście ich średniej powierzchni. Będziemy mogli sprawdzić też, czy utrzymuje się wzrost liczby osób kierujących gospodarstwem rolnym posiadających wyższe wykształcenie rolnicze.

Według wyników Powszechnego Spisu Rolnego 2010 liczba gospodarstw rolnych wynosiła na Mazowszu 277,5 tys. i stanowiła 12,2% ogólnej liczby gospodarstw w kraju. Najwięcej gospodarstw rolnych odnotowano w powiatach: radomskim, grójeckim, siedleckim i garwolińskim. W porównaniu z wynikami spisu z 2002 r. liczba gospodarstw zmniejszyła się o 92 tys.(blisko o 25%). Największy spadek  odnotowano w grupie obszarowej do 1 ha użytków rolnych włącznie, wzrosła natomiast liczba gospodarstw największych, o powierzchni 50 ha. Średnia powierzchnia użytków rolnych przypadająca na 1 gospodarstwo w 2010 r. wyniosła 7,27 ha i w porównaniu z 2002 r. wzrosła o 1,18 ha.

Wg danych spisowych z 2010 r. wzrosła wtedy znacząco liczba osób kierujących z wyższym wykształceniem rolniczym, chociaż ich udział w ogólnej liczbie kierujących pozostawał jednak niewielki i wynosił 2,2% (w 2002 r. – 1,1%).

Mam pytanie o spis. Gdzie się zwrócić?

Odpowiedź na wszystkie pytania dotyczące spisu rolnego uzyskamy dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99. Od konsultanta dowiemy się, jakie są pytania spisowe i co zrobić, jeśli nie możemy poradzić sobie z samodzielnym wypełnieniem formularza przez Internet.

PODSTAWOWE INFORMACJE O POWSZECHNYM SPISIE ROLNYM 2020

Termin trwania: 1 września – 30 listopada 2020 r., dane zbierane wg stanu na 1 czerwca 2020 r.

Obowiązkową metodą spisową jest samospis internetowy. Jeśli ktoś nie posiada odpowiedniego sprzętu lub Internetu, powinien skorzystać z Gminnego Punktu Spisowego we właściwym urzędzie miasta lub gminy.

Metoda uzupełniająca – spis przez telefon

Infolinia spisowa: 22 279 99 99

Więcej informacji o Powszechnym Spisie Rolnym 2020: https://spisrolny.gov.pl/

Przeczytaj także

—  11 października 2024

Konkurs Romanki 2024 „Społecznicy Złotego Serca”

Szanowni Mieszkańcy,
Czy znacie osoby, które wyróżniają się swoim zaangażowaniem i bezinteresowną pomocą na rzecz innych? Ludzi, którzy na co dzień wspierają naszą lokalną społeczność, działają z pasją i sercem? Teraz macie szansę uhonorować ich wysiłki!

Zapraszamy do zgłaszania kandydatek i kandydatów do konkursu „Społecznicy Złotego Serca”! To wyjątkowa okazja, aby docenić ich zaangażowanie i wielkie serce.

—  22 listopada 2024

Autobus na trasie linii 24 przywrócony

Szanowni Mieszkańcy, Informujemy, że po konsultacji z Grodziskimi Przewozami Autobusowymi w Grodzisku Mazowieckim oraz zakończeniem prac modernizacyjnych związanych z rozbudową drogi linia autobusu nr 24 kursującego m.in. ul. Zielną w Stanisławowie zostanie przywrócona od dnia 27 listopada 2024 r. Autobus będzie kursował według pierwotnie wprowadzonego rozkładu jazdy.

—  21 listopada 2024

Posiedzenie Rady Gminy

Zawiadamiamy o zbliżającym się terminie VII Sesji Rady Gminy Baranów. 27 listopada 2024 r. godz. 16:00 OSP Baranów