—  10 lipca 2024

Jak radzić sobie z upałem?

Prognozy pogody nie pozostawiają wątpliwości — nadciągają upały. Temperatura może sięgnąć nawet 35° Celsjusza, dlatego warto wiedzieć, jak zachować zdrowie i dobre samopoczucie w tych ekstremalnych warunkach temperaturowych.

Prognozy pogody nie pozostawiają wątpliwości — nadciągają upały. Temperatura może sięgnąć nawet 35° Celsjusza, dlatego warto wiedzieć, jak zachować zdrowie i dobre samopoczucie w tych ekstremalnych warunkach temperaturowych.

Podczas upałów nasze zapotrzebowanie na płyny wzrasta, dlatego zamiast standardowych 1,5-2 litrów powinniśmy przyjmować nawet 3 litry płynów dziennie pod różnymi postaciami. Wodę prosto z lodówki lepiej zamienić na niesłodzoną, ciepłą herbatę z dodatkiem mięty. Picie letnich napojów minimalizuje ryzyko szoku termicznego, a mięta schładza organizm od środka. Do napoju warto dodać szczyptę soli, która wiąże wodę w organizmie, a więc zapobiega odwodnieniu. Wybierajmy wodę wysokozmineralizowaną, czyli bogatą w elektrolity dbające o właściwą gospodarkę wodną i funkcjonowanie organizmu. W czasie upałów tracimy nie tylko wodę, ale też sole mineralne, które również należy uzupełniać.

Dieta prosłoneczna w czasie upałów

W upalne dni jedzmy przede wszystkim mniej i lżej, dbając o to, żeby w potrawach znajdowało się dużo składników o wysokiej zawartości wody, takich jak warzywa oraz owoce. Z owoców najlepiej sprawdza się arbuz i truskawki, które poza wodą zawierają również cenne witaminy. Dobry jest również ogórek oraz sałata — składają się głównie z wody. Typowo letnimi daniami są też chłodniki, koktajle owocowo-warzywne typu smoothie lub potrawy na bazie mleka bądź wody, które dobrze nawadniają organizm.

Ubranie na upały

W gorące dni wolimy nosić na sobie jak najmniej, ale to błąd — odsłonięte ciało szybciej oddaje wodę, przez co prędzej się odwadniamy i zwiększamy ryzyko oparzeń słonecznych. Gdy na dworze panuje upał, znacznie lepiej sprawdzą się zabudowane, ale luźne, jasne ubrania z tkanin przepuszczających powietrze, takich jak len czy bawełna. Zdecydowanie zrezygnujmy z ciemnej odzieży, która się nagrzewa i sprawia, że jest nam jeszcze goręcej. Koniecznym uzupełnieniem stroju jest nakrycie głowy zakrywające nie tylko ją, ale również kark, który bywa szczególnie narażony na oparzenia słoneczne. „Stylizację” powinny dopełnić okulary przeciwsłoneczne z filtrem dobrej jakości. Jeśli ich nie mamy, lepiej całkowicie zrezygnować z okularów, bo te bez filtra zwiększają prawdopodobieństwo przeniknięcia szkodliwego promieniowania do oka.

Kosmetyczna tarcza ochronna na upały

Nawet zakryci od stóp do głów nie możemy zapomnieć o kremie z filtrem, ponieważ tkaniny przepuszczają szkodliwe promieniowanie do skóry.

źródło: https://www.doz.pl/czytelnia/a11883-Jak_radzic_sobie_z_upalem

Pamiętajmy w tym czasie również o naszych czworonożnych przyjaciołach, zwierzęta odczuwają wysokie temperatury dwa razy mocniej od nas, zabezpieczmy je w ciągły dostęp do wody.

Pamiętajmy, aby podczas upałów nie zostawiać zwierząt w samochodach, a także miejscach nasłonecznionych, bez możliwości przemieszczenia się zwierzęcia w miejsce zacienione

—  12 lipca 2024

Tygodniowe Wakacje z Animatorem – Niezapomniane Przygody dla Dzieci

W pierwszym tygodniu wakacji dzieci z naszej gminy miały okazję uczestniczyć w wyjątkowych zajęciach wakacyjnych organizowanych przez Urząd Gminy w Baranowie. Tygodniowe Wakacje z Animatorem były pełne radości, przygód i niezapomnianych wrażeń. Program zajęć obfitował w różnorodne atrakcje, które zapewniły najmłodszym mnóstwo zabawy i aktywności na świeżym powietrzu. Frajdalandia – Kraina Niekończącej się Zabawy Wizyta […]

—  04 lipca 2024

Aktywni mieszkańcy, silne organizacje – szansą lepszej przyszłości na Ziemi Chełmońskiego.

Operacja pn. „Aktywni mieszkańcy, silne organizacje – szansą lepszej przyszłości na Ziemi Chełmońskiego” skierowana jest dla przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz członków grup nieformalnych, osób fizycznych zainteresowanych podejmowaniem aktywności obywatelskiej na obszarze Ziemi Chełmońskiego tj. z obszarów wiejskich gmin: Radziejowice, Jaktorów, Żabia Wola, Grodzisk Mazowiecki, Baranów, Sochaczew, Teresin, Rybno, Nowa Sucha oraz miejsko-wiejskiej gminy Mszczonów.