Aktualności z OSP

herb-gminy-baranow

Aktualności z OSP

W sobotę, 21 lutego 2015 r. w Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaskach odbyło się zebranie sprawozdawcze za rok 2014. Coroczne zebranie to zarówno dla druhen i druhów, jak i dla lokalnej społeczności ważna uroczystość. Od ćwierć wieku, podobnie i w tym roku gospodarzem strażackiego spotkania był prezes Aleksander Krzemiński.

Prezes OSP Kaski rozpoczął zebranie od powitania zaproszonych gości, a także przyjaciół jednostki. Wśród gości, znaleźli się generałowie pożarnictwa: Roman Kaźmierczak i Ryszard Psujek, Andrzej Kopeć – przedstawiciel wicepremiera Janusza Piechocińskiego, Marek Wieżbicki - starosta powiatu grodziskiego, przewodniczący Rady Powiatu – Jerzy Terlikowski, komendant KP PSP w Grodzisku Mazowieckim, st.bryg. Grzegorz Przerwa, prezes powiatowy OSP Piotr Galiński, wójt gminy Baranów – Andrzej Kolek, przewodniczący Rady Gminy – Roman Bodych, przedsiębiorcy i osoby wspierające jednostkę, przedstawiciele OSP z Bożej Woli, Baranowa, Osin a także radni i sołtysi.

Podczas spotkania przedstawiono sprawozdania: z działalności zarządu jednostki – prezes Aleksander Krzemiński, sprawozdanie finansowe – skarbnik Urszula Wieczorek, sprawozdanie z działalności operacyjnej OSP Kaski – naczelnik Zygmunt Kazimierski, sprawozdanie z działalności Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Kaski – dyrektor orkiestry Krystyna Krzemińska oraz sprawozdanie Komisji Rewizyjnej – dh Mirosława Kuran. Długo mówiono o tym, co działo się w jednostce w minionym roku, który bez wątpienia był rokiem bardzo pracowitym. Był to czas dużego zaangażowania, modernizacji i remontów, szkoleń specjalistycznych i pozyskiwania nowego sprzętu. Druhowie OSP Kaski w 2014 roku przepracowali ponad tysiąc godzin w czynie społecznym. Ponad 20 strażaków zostało przeszkolonych w wielu specjalnościach: m.in. kierowcy, ratownicy pomocy przedmedycznej i prowadzenia akcji ratowniczo - pożarniczych w każdych warunkach. OSP Kaski pozyskała środki na zakup sprzętu, modernizację i wyposażenie obiektów strażackich oraz na obóz szkoleniowy dla swojej orkiestry. W ubiegłym roku dochód jednostki był bliski 400 tysiącom złotych.

Rok 2014 to także okres poszukiwań historycznych w archiwach, dzięki którym w starych kronikach strażackich odnaleziono fakty, mówiące, że jednostka OSP Kaski funkcjonowała już od 1917 roku przy kółku rolniczym. Oznaczać to może, że wkrótce będziemy obchodzić 100 – lecie naszej jednostki. Niezbędne są dalsze poszukiwania i badania historyczne, które potwierdzą dotychczas zgromadzone informacje. Do działań tych został zobowiązany zarząd jednostki.

W czasie zebrania nie zapomniano o uczczeniu minutą ciszy pamięci druhów, którzy odeszli na wieczną strażacką wartę – Tadeusza Skrzypczyńskiego, Krzysztofa Juszczyka, Jana Lesińskiego. Całość uroczystości uświetnił krótki koncert naszej wspaniałej orkiestry, która wielokrotnie nazywana jest perełką naszego regionu.

Angelika Kazimierska

W dniu 19.02.2015 r. Ochotnicza Straż Pożarna w Kaskach gościła delegację litewską: gen. Remigijus Baniulis – Dyrektor Departamentu ds. Ochrony Przeciwpożarowej i Ratownictwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Litewskiej, płk. Vygandas Kurkulis – Zastępca Dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Pożarowego i Ratownictwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Litewskiej, płk. Algirdas Bautronis – Komendant Wojewódzki Służby Pożarniczo-Ratowniczej w Alytus, płk. Vidas Barauskas – Komendant Wojewódzki Służby Pożarniczo-Ratowniczej w Marijampole. W składzie delegacji polskiej znaleźli się: nadbryg. Piotr Kwiatkowski - Zastępca Komendanta Głównego PSP RP, st.bryg. Józef Galica – Komendant Wojewódzki PSP RP, Zastępca Dyrektora Zarządu Głównego ZOSP RP Wiesław Golański, opiekun wizyty Zbigniew Kaliszyk, Naczelnik BWN Monika Karłowicz, władze powiatu grodziskiego: Marek Wieżbicki – Starosta Powiatu Grodziskiego, st.bryg. Grzegorz Przerwa – Komendant PSP RP w Grodzisku Maz., Piotr Galiński - Prezes ZOP ZOSP RP oraz wójt Gminy Baranów – Andrzej Kolek. Celem wizyty było zapoznanie się z funkcjonowaniem ochotniczych straży pożarnych i organizacją włączenia jednostek OSP do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Geoportal Gminy Baranów

gminny-program-azbest