Kontakt

herb

  • Zarejestruj się

Gminna Biblioteka Publiczna

Gminna Biblioteka Publiczna w Baranowie

ul. Armii Krajowej 49
96-314 Baranów
tel. +48 46 856 03 30
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

strona internetowa: www.biblioteka-baranow.pl

Dyrektor Biblioteki
Bożena Stegienko
tel. kom. +48 534 330 099

Bibliotekarz
Barbara Mierzejek

Godziny otwarcia:
Poniedziałek: godz. 09.00 - 16.00
Wtorek: godz. 09.00 - 16.00
Środa: godz. 12.00 - 18.00
Czwartek: godz. 09.00 - 16.00
Piątek: godz. 12.00 - 18.00

 

Filia Biblioteki Publicznej w Kaskach

96-314 Kaski
ul. Królewska 44
tel. +48 46 856 08 47

Młodszy bibliotekarz
Katarzyna Puczyńska

Godziny otwarcia:
Poniedziałek: godz. 8.00 - 16.00

Wtorek: godz. 8.00 - 16.00

Środa: godz. 14.00 - 18.00

Czwartek: godz. 10.00 - 18.00

Piątek: godz. 10.00 - 18.00

 

Filia Biblioteki Publicznej w Golach

96-314 Gole

Młodszy bibliotekarz
Krystyna Mońka

Godziny otwarcia:
Poniedziałek: godz. 9.00. - 16.00

Środa: godz. 08.00 - 16.00

biblioteka-gminnaGminna Biblioteka Publiczna w Baranowie została utworzona w 1949 roku. Pierwsze sprawozdanie Głównego Urzędu Statystycznego zachowało się z 1952 r. To właśnie w nim rok 1949 podano jako datę początku działalności instytucji.

Pierwszym organizatorem biblioteki i zarazem jej kierownikiem była nauczycielka Maria Ziętek, która kierowała biblioteką półtora roku. Księgozbiór początkowy liczył 100 woluminów. Korzystało z niego 60 czytelników. Biblioteka została włączona do ogólnokrajowej sieci bibliotecznej i otrzymała z Ministerstwa Oświaty za pośrednictwem biblioteki powiatowej w Grodzisku Mazowieckim kilkaset książek. W 1952 r. księgozbiór liczył 134 woluminy. W tym czasie odwiedziło bibliotekę 170 czytelników. Liczba wypożyczeń wynosiła ogółem 807 książek.

Celem powstania biblioteki było zaspokojenie potrzeb czytelniczych mieszkańców wsi. Zakupami książek dla bibliotek gminnych zajmowała się biblioteka powiatowa w Grodzisku Mazowieckim.biblioteka-kaski Dystrybutorem książek była Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska". W 1963 r. utworzono w bibliotece nowy dział informacyjno-bibliograficzny. Powstało kilka punktów bibliotecznych. Biblioteka wprowadziła w życie hasło „W każdym domu czytelnik biblioteki ".Placówka brała aktywny udział w licznych konkursach. W 1964 r. w konkursie „Złoty kłos dla twórcy" zdobyła I miejsce w powiecie grodziskim, otrzymując pamiątkowy dyplom oraz nagrodę pieniężną. Brała również udział w konkursie pt."Książka uczy, radzi i wychowuje" oraz „Bliżej książki współczesnej". Biblioteka uczestniczyła w organizowanych każdego roku „Dniach Oświaty, Książki i Prasy".

Biblioteka wielokrotnie zmieniała swoją siedzibę. Od października 1997 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Baranowie otrzymała nowy lokal przy miejscowej szkole.

biblioteka-baranowGminna Biblioteka Publiczna w Baranowie działa jako instytucja kultury w oparciu o statut nadany Bibliotece Uchwałą nr XI/62/2007 Rady Gminy w Baranowie z dnia 21 listopada 2007.

Biblioteka Publiczna w Baranowie stara się zaspokoić potrzeby czytelnicze mieszkańcw naszej gminy. Wszystkie swoje zadania realizuje w siedzibie głównej w Baranowie ul. Armii Krajowej 49 w której znajduję się: czytelnia, wypożyczalnia oraz czytelnia internetowa.

Poza siedzibą główną działają dwie filie biblioteczne:

Filia Biblioteczna w Kaskach
Filia Biblioteczna w Golach

Zbiory biblioteczne

Biblioteka gromadzi zbiory ze wszystkich dziedzin wiedzy, ze szczególnym uwzględnieniem literatury pięknej, klasycznej i współczesnej. Posiada także bogaty księgozbiór naukowy, dydaktyczny i popularnonaukowy oraz wydawnictwa encyklopedczne i słowniki.
Biblioteka gromadzi również wydawnictwa o zasięgu regionalnym opisujące przeszłość i teraźniejszość regionu oraz dokumenty życia społecznego.

Zbiory biblioteczne są systematycznie uzupełniane przez zakup nowości wydawniczych. Stan księgozbioru na dzień 31.12.2012 r. wynosi 16 882 voluminów. Biblioteka prenumeruje również wiele czasopism z różnych dziedzin.

Podkategorie

projekty-unijne

referendum-w-baranowie

Indeks Jakości Powietrza

cpk-pytania-do-pelnomocnika-rzadu

program pos banner ogolny 200x300

Najnowsze pytania do pełnomocnika

Dwużnik
Obszar lotniska
Witam, Według kolejnej z mapek wschodnia granica CPK kończy się na strumyku Pisia Tuczna zaraz za Stanisławowem. Wybudowany dom jest położony od Pisi w linii prostej 300 metrów we wsi Basin. Jak takie grunty będą brane pod uwagę? Jak wyglądają plany infrastruktury drogowo-kolejowej dl...
wtorek, 19, czerwiec 2018
Piłowski
cpk
Panie ministrze czy mozna jakoś pomuc przy realizacji tak wielkich planów dla rozwoju polski
środa, 13, czerwiec 2018
Piłowski
cpk
kiedy zacznie się wstępny wykup bardzo duzo ludzi jest zainteresowanych krzykacze na spotkaniu chcą kupic od rolników ziemie po duzo mniejszych pieniądzach jak by nie było lotniska i zadowoli się kilka osób a nie cały kraj jest w tym interes
środa, 13, czerwiec 2018

ustawa-antysmogowa

geoportal-gminy-baranow

program-usuwania-azbestu

gminy-partnerskie

szkoly-i-przedszkole

SUW Kaski

OSP Boża Wola

Menu Główne

Start

Gmina

Informacje

Ogłoszenia

e-Urząd

Galeria

Warto odwiedzić

Powiat grodziski
www.powiat-grodziski.pl

Centrum Kultury w Grodzisku
www.centrumkultury.eu

Radio Bogoria
www.radiobogoria.eu

Gmina Grodzisk
www.grodzisk.pl

Biblioteka w Grodzisku
www.biblioteka.grodzisk.pl

Miasto i Gmina Błonie
www.blonie.pl

Centrum Kultury w Błoniu
www.centrumkultury.com.pl

Bramki
www.bramki.com.pl