Wiadomości z Gminy

herb

  • Zarejestruj się

jan skrowaczewskiZakończyły się konsultacje społeczne dotyczące uczczenia 48 rocznicy śmierci Jana Skrowaczewskiego żołnierza Armii Krajowej, pseudonim „KLAMANIO".

Pełna informacja dotycząca przeprowadzonych konsultacji znajduje się pod linkiem:

INFORMACJA

 

SKROWACZEWSKI JAN, Klamanio – urodził się 14 października 1924 roku we Lwowie. Był synem Jana Skrowaczewskiego administratora dóbr Drybus (wieś położona w województwie mazowieckim, w powiecie grodziskim, w gminie Baranów). Przed agresją Niemców na Polskę rozpoczynającą II wojnę światową był kadetem trzeciego roku w Akademii Wojskowej we Lwowie. Po zajęciu tego miasta przez Niemców powrócił w rodzinne strony, do Pułapiny. W 1941 roku wstąpił da ZWZ, a później działał w AK. Jan Skrowaczewski rozpoczął swoją działalność konspiracyjną jako łącznik w kompanii Benedykta Karlickiego Piłata, nauczyciela z Wiskitek. Zgłosił się na ochotnika do 13 Plutonu likwidacyjno-dywersyjnego Ośrodka AK „Żaba". Posługiwał się fałszywym nazwiskiem Franciszek Rolicki lub pseudonimem Klamanio. W sierpniu 1943 roku zdał egzamin kończący kurs pierwszy Szkoły Podchorążych Ośrodka (był w klasie drugiej). Egzamin odbył się w budynku Straży Pożarnej w Żyrardowie. Po ukończeniu kursu został awansowany na stopień kapral podchorąży. Był żołnierzem bardzo zaangażowanym w walkę z okupantem i dowództwo wyznaczyło go do najtrudniejszych i najbardziej niebezpiecznych akcji. Uczestniczył między innymi w wysadzeniu transportu wojskowego nad Pilawą, zniszczeniu niemieckiej stacji nasłuchowej pracującej dla Krigsmarine w Grodzisku Mazowieckim, unieruchomieniu żyrardowskiej podstacji elektrycznej, próbie odbicia aresztowanego przez Niemców komendanta Obwodu AK kpt. Alojzego Mizery Siwego na peronie w Milanówku, w ochronie zrzutowisk i odbiorze zrzutów angielskich a przede wszystkim w likwidowaniu niebezpiecznych hitlerowców, volksdeutschów i konfidentów gestapo. Na terenie Ośrodka „Żaba" wykonywał wyroki kary śmierci wydawane na volksdeutschów i policjantów prześladujących Polaków. Wyroki te były wydawane przez Sądy Polski Podziemnej lub władze Komendy Ośrodka. Wykonywał je w Żyrardowie lub w innych miastach. W sierpniu 1942 roku był wykonawcą wyroku wydanego na volksdeutscha Wilczyńskiego vel Wilkowskiegom, który okazał się agentem niemieckim działającym w Ośrodku AK 'Osa" w Grodzisku Mazowieckim. Klamanio wyrok wykonał, a ciało wrzucił pod nadjeżdżający pociąg na trasie Milanówek – Brwinów pozorując samobójstwo Wilczyńskiego, co zapobiegło represjom wobec Polaków. W dniu 23 marca 1943 roku wykonał wyrok wydany na volksdeutscha Mathiasa Hegenbarta, przewodnika policji granatowej w stopniu sierżanta w Grodzisku Mazowieckim. Wyrok na Hegenbarta był wydany przez Wojskowy Sąd Specjalny. W Żyrardowie 20 maja 1943 roku, pomimo wielu trudności, wykonał wyrok wydany na Funka, tłumacza żandarmerii w Żyrardowie, znanego z niebywałego okrucieństwa wobec przesłuchiwanych Polaków. W dniu 21 czerwca 1943 roku w Grodzisku Mazowieckim wykonał wyrok kary śmierci wydany na tłumacza żandarmerii Alojzego Kazimierza Wallhę. Zlikwidował również komendanta żandarmerii w Mińsku Mazowieckim. Do nieudanych i tragicznych w przebiegu okazała się próba wykonania, w dniu 24 października 1943 roku w Żyrardowie, wyroku kary śmierci wydanego na zdrajcę Mariana Paprzyckiego Bystrego, byłego żołnierza AK, który po aresztowaniu zaczął współpracować z Niemcami. Omyłkowo został zastrzelony podobny do Paprzyckiego werkschutz Karol Berent, podczas niezwykle brawurowej, wielokilometrowej ucieczki Klamanio odniósł niegroźną ranę. Jan Skrowaczewski wykonywał nie tylko kary śmierci. Czasem kończyło się to na ostrzeżeniu, jakie np. zastosowano wobec volksdeutscha Wize, kierownika cegielni w Radziejowicach. Do tych akcji należy dodać cały szereg innych działań dywersyjnych wymierzonych w okupanta. Do nich należała np. ww. akcja unieruchomienia niemieckiej stacji nasłuchowej pracującej dla Krigsmarine w Grodzisku Mazowieckim, która została przeprowadzona we współpracy z Akowcami grodziskiego Ośrodka „Osa". W wielu akcjach dywersyjnych i nie tylko podejmowane było wspólne działanie oddziałów z różnych ośrodków AK. Cel był jeden – szkodzenie okupantowi. W dniu 13 czerwca 1943 roku Klamanio wchodził w skład czteroosobowej grupy Akowców, która zgodnie z decyzją Komendy Ośrodka „Żaba" miała odbić ppor. Czesława Ostrowskiego ps. Mały, aresztowanego przez Niemców oficera Piekar, w trakcie spodziewanego przewożenia go z Żyrardowa do Łowicza. Oczekujący na sygnał do działania żołnierze AK, za zgodą przełożonych, wyszli z miejsca zbiórki, dotarli w okolice żyrardowskiego dworca PKP i tu natknęli się na patrol żandarmerii. Tylko Klamanio uzbrojony w pistolet, więc rzucił się do ucieczki, a pozostała trójka Akowców pewna swoich dokumentów i nie mając przy sobie nic kompromitującego pozwoliła się aresztować. Jan Skrowaczewski uniknął w ten sposób i zatrzymania i tortur podczas krótkiego śledztwa i śmierci, gdyż pozostał trójka Akowców uczestniczących w akcji została rozstrzelana w dniu 15 czerwca 1943 roku pod murem żyrardowskiego cmentarza. W dniu 20 marca 1944 roku, w Żyrardowie, wziął ślub z Feliksą Grabarską Bronką. Jesienią 1944 roku w czasie Akcji „Burza", po rozwiązaniu koncentracji żyrardowskich oddziałów AK, Jan Skrowaczewski walczył w oddziale „leśnym" kpt. Kazimierza Blajera Konisia. Po wojnie Klamanio był zatrzymany przez funkcjonariuszy UBP, a także wielokroć przez nich szykanowany w różny sposób. Pracował jako kierowca w Żyrardowskich Zakładach Przemysłu Lniarskiego. Za działalność konspiracyjną został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari V Klasy i Krzyżem Walecznych. W dniu 20 sierpnia 1970 roku zginął tragicznie w Żyrardowie, w niewyjaśnionych okolicznościach. Pochowany został na miejscowym cmentarzu (Sektor J, rząd 1, grób nr 7).
Zgodnie z uchwała Nr 76 Miejskiej Rady Narodowej w Żyrardowie z dnia 4 czerwca 1982 roku jedna z głównych ulic Osiedla Wschód nosi nazwę ul. Jana Skrowaczewskiego.

Transmisje obrad

projekty-unijne

Indeks Jakości Powietrza

referendum-w-baranowie

cpk-pytania-do-pelnomocnika-rzadu

program pos banner ogolny 200x300

Najnowsze pytania do pełnomocnika

Zuchniewicz
Witam
Witam mam pytanie jest nas czworo rodzeństwa i mamy spadek po ojcu jest podzielone i nie wiadomo gdzie co ma i to z tym zrobić. Tam idzie szybką kolej i lotnisko proszę o informację. Pozdrawiam
niedziela, 23, wrzesień 2018
Dwużnik
Plany CPK
Witam Pana Pełnomocnika, Czy kiedyś ktoś doczeka się na jakąś konkretną odpowiedź co dalej z tą wspaniałą inwestycją czy dalej będziemy zbywani propagandą sukcesu dobrej zmiany???? Pozdrawiam Suweren
czwartek, 20, wrzesień 2018
Marek
Działka
Witam, Grunt, który posiadam to działka(grunty rolne gr 5) nie posiadająca mpzp, z dostępem do drogi, do zmiany jej przeznaczenia potrzebne jest jedynie uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Działka ta znajduje się w obszarze potencjalnego Centralnego Portu Komunikacyjnego, jeżeli prognoz...
sobota, 18, sierpień 2018

ustawa-antysmogowa

geoportal-gminy-baranow

program-usuwania-azbestu

gminy-partnerskie

szkoly-i-przedszkole

SUW Kaski

OSP Boża Wola

Menu Główne

Start

Gmina

Informacje

Ogłoszenia

e-Urząd

Galeria