Wiadomości z Gminy

herb

  • Zarejestruj się

czujnik-pylu-zawieszonego-pm10Na terenie gminy Baranów uruchomiony został pierwszy stały punkt pomiaru zanieczyszczeń powietrza. Wielofunkcyjny czujnik, sprawdza nie tylko jakość powietrza, badając zapylenie pyłami zawieszonymi PM1, PM2,5 i PM10, ale mierzy także temperaturę oraz wilgotność powietrza. Głównym elementem pomiarowym całego urządzenia jest laserowy czujnik mierzący wielkość zanieczyszczeń powietrza - Plantower PMS5003 - mogący wykryć cząstki o średnicy od 0,3 μm. Czujnik działa w oparciu o analizę rozproszenia światła laserowego na cząstkach pyłu zawieszonego w powietrzu. Urządzenie ma także wbudowaną sondę elektrochemiczną umożliwiającą pomiar zawartości w powietrzu szkodliwego formaldehydu (HCHO) oraz czujniki temperatury i wilgotności. Punkt pomiaru znajduje się na ścianie frontowej budynku Urzędu Gminy, a jego wskazania można obserwować na kilka sposobów.

Pierwszy i zarazem najprostszy sposób to porównanie koloru w jakim świecą diody LED zainstalowane w urządzeniu z tzw. skalą zapylenia, która wygląda następująco.
indeks-jakosci-powietrza

Sposób drugi to wejście na stronę główną Informatora Gminy Baranów, gdzie w menu po lewej stronie znajduje się grafika INDEKS JAKOŚCI POWIETRZA.
Aktualizowana systematycznie grafika zawiera informacje o wartości bieżącego Indeksu Jakości Powietrza (IJP) w postaci liczby z przedziału 0-10, a poniżej zmierzone wartości zanieczyszczeń powietrza pyłami zawieszonymi w podziale na pyły PM1, PM2,5 i PM 10.
Wartości wyświetlone w kolorze szarym oznaczają stężenie pyłu poniżej obowiązującej normy, zaś liczby w kolorze czerwonym - przekroczenie normy. Dodatkowo kolorystyka grafiki zgodna jest z kolorem wynikającym ze skali zapylenia oraz kolorem wyświetlanym przez diody LED w urządzeniu.

czujnik-pylu-zawieszonego-pm25Sposób trzeci dla najbardziej dociekliwych polega na kliknięciu na link DANE SZCZEGÓŁOWE znajdujący się pod ww. grafiką. Po kliknięciu użytkownik przeniesiony zostanie na stronę zawierającą szczegółowe informacje i statystyki pomiarów rozłożone w czasie dotyczące danego punku pomiarowego.
Zawartość wyświetlanej strony to kolejno:
- fragment mapy Google z naniesioną lokalizacją punktu pomiarowego
- opisowe informacje dotyczące jakości powietrza
- datę i godzinę ostatniego pomiaru
- wartości stężeń wykrytych zanieczyszczeń (w μg/m3) oraz procentową wartość normy (100% to górna granica normy)
- historię dziesięciu ostatnich pomiarów (pomiary wykonywane są co minutę)
- uśrednione wartości, które ilustrują tendencje w poziomie zapylenia w ciągu doby (spadek, wzrost)
- dane pogodowe (linia czerwona – wilgotność, linia niebieska – temperatura)

Sposób czwarty to coś dla tych którzy cenią sobie mobilność.
Oczywiście stronę ze szczegółowymi danymi można zawsze wyświetlić przy pomocy przeglądarki internetowej (Chrome, Firefox) zainstalowanej na posiadanym urządzeniu mobilnym typu smartfon czy tablet, ale ci z Państwa którzy wolą korzystać z dedykowanych aplikacji mogą pobrać ze Sklepu Google (Google Play) darmową aplikację KANAREK dla urządzeń z systemem Android.
kanarekAplikacja pozwala na monitorowanie wskazań czujnika bez dostępu do komputera stacjonarnego. Wystarczy wyszukać nazwę miejscowości – Baranów – na liście wszystkich lokalizacji, która dostępna jest po naciśnięciu znaku „+" i dodać ją do „ulubionych". Od tej pory na ekranie głównym aplikacji oprócz najbliższego punktu pomiarowego GIOŚ (Główny Inspektorat Ochrony Środowiska) wyświetlać się będzie także wcześniej dodany punkt pomiarowy Baranów. Podobna aplikacja dostępna jest także dla urządzeń firmy Apple z systemem iOS
Link do aplikacji KANAREK dla systemu Android – Sklep Google (można skorzystać także z kodu QR na dole artykułu)
Link do aplikacji LookO2 dla systemu iOS – App Store Apple
W niedługim czasie na mapie gminy Baranów pojawią się kolejne punkty monitorujące jakość powietrza.

Sławomir Janicki

Kod QR do aplikacji KANAREK

kanarek-qrPolecam także:

Więcej o zanieczyszczeniach pyłami zawieszonymi PM1, PM25 i PM 10.
Mapa Polski z zaznaczonymi czujnikami pomiaru zanieczyszczeń pyłami zawieszonymi.

 

Transmisje obrad

projekty-unijne

Indeks Jakości Powietrza

referendum-w-baranowie

cpk-pytania-do-pelnomocnika-rzadu

program pos banner ogolny 200x300

Najnowsze pytania do pełnomocnika

Zuchniewicz
Witam
Witam mam pytanie jest nas czworo rodzeństwa i mamy spadek po ojcu jest podzielone i nie wiadomo gdzie co ma i to z tym zrobić. Tam idzie szybką kolej i lotnisko proszę o informację. Pozdrawiam
niedziela, 23, wrzesień 2018
Dwużnik
Plany CPK
Witam Pana Pełnomocnika, Czy kiedyś ktoś doczeka się na jakąś konkretną odpowiedź co dalej z tą wspaniałą inwestycją czy dalej będziemy zbywani propagandą sukcesu dobrej zmiany???? Pozdrawiam Suweren
czwartek, 20, wrzesień 2018
Marek
Działka
Witam, Grunt, który posiadam to działka(grunty rolne gr 5) nie posiadająca mpzp, z dostępem do drogi, do zmiany jej przeznaczenia potrzebne jest jedynie uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Działka ta znajduje się w obszarze potencjalnego Centralnego Portu Komunikacyjnego, jeżeli prognoz...
sobota, 18, sierpień 2018

ustawa-antysmogowa

geoportal-gminy-baranow

program-usuwania-azbestu

gminy-partnerskie

szkoly-i-przedszkole

SUW Kaski

OSP Boża Wola

Menu Główne

Start

Gmina

Informacje

Ogłoszenia

e-Urząd

Galeria