czujnik-pylu-zawieszonego-pm10Na terenie gminy Baranów uruchomiony został pierwszy stały punkt pomiaru zanieczyszczeń powietrza. Wielofunkcyjny czujnik, sprawdza nie tylko jakość powietrza, badając zapylenie pyłami zawieszonymi PM1, PM2,5 i PM10, ale mierzy także temperaturę oraz wilgotność powietrza. Głównym elementem pomiarowym całego urządzenia jest laserowy czujnik mierzący wielkość zanieczyszczeń powietrza - Plantower PMS5003 - mogący wykryć cząstki o średnicy od 0,3 μm. Czujnik działa w oparciu o analizę rozproszenia światła laserowego na cząstkach pyłu zawieszonego w powietrzu. Urządzenie ma także wbudowaną sondę elektrochemiczną umożliwiającą pomiar zawartości w powietrzu szkodliwego formaldehydu (HCHO) oraz czujniki temperatury i wilgotności. Punkt pomiaru znajduje się na ścianie frontowej budynku Urzędu Gminy, a jego wskazania można obserwować na kilka sposobów.

Pierwszy i zarazem najprostszy sposób to porównanie koloru w jakim świecą diody LED zainstalowane w urządzeniu z tzw. skalą zapylenia, która wygląda następująco.
indeks-jakosci-powietrza

Sposób drugi to wejście na stronę główną Informatora Gminy Baranów, gdzie w menu po lewej stronie znajduje się grafika INDEKS JAKOŚCI POWIETRZA.
Aktualizowana systematycznie grafika zawiera informacje o wartości bieżącego Indeksu Jakości Powietrza (IJP) w postaci liczby z przedziału 0-10, a poniżej zmierzone wartości zanieczyszczeń powietrza pyłami zawieszonymi w podziale na pyły PM1, PM2,5 i PM 10.
Wartości wyświetlone w kolorze szarym oznaczają stężenie pyłu poniżej obowiązującej normy, zaś liczby w kolorze czerwonym - przekroczenie normy. Dodatkowo kolorystyka grafiki zgodna jest z kolorem wynikającym ze skali zapylenia oraz kolorem wyświetlanym przez diody LED w urządzeniu.

czujnik-pylu-zawieszonego-pm25Sposób trzeci dla najbardziej dociekliwych polega na kliknięciu na link DANE SZCZEGÓŁOWE znajdujący się pod ww. grafiką. Po kliknięciu użytkownik przeniesiony zostanie na stronę zawierającą szczegółowe informacje i statystyki pomiarów rozłożone w czasie dotyczące danego punku pomiarowego.
Zawartość wyświetlanej strony to kolejno:
- fragment mapy Google z naniesioną lokalizacją punktu pomiarowego
- opisowe informacje dotyczące jakości powietrza
- datę i godzinę ostatniego pomiaru
- wartości stężeń wykrytych zanieczyszczeń (w μg/m3) oraz procentową wartość normy (100% to górna granica normy)
- historię dziesięciu ostatnich pomiarów (pomiary wykonywane są co minutę)
- uśrednione wartości, które ilustrują tendencje w poziomie zapylenia w ciągu doby (spadek, wzrost)
- dane pogodowe (linia czerwona – wilgotność, linia niebieska – temperatura)

Sposób czwarty to coś dla tych którzy cenią sobie mobilność.
Oczywiście stronę ze szczegółowymi danymi można zawsze wyświetlić przy pomocy przeglądarki internetowej (Chrome, Firefox) zainstalowanej na posiadanym urządzeniu mobilnym typu smartfon czy tablet, ale ci z Państwa którzy wolą korzystać z dedykowanych aplikacji mogą pobrać ze Sklepu Google (Google Play) darmową aplikację KANAREK dla urządzeń z systemem Android.
kanarekAplikacja pozwala na monitorowanie wskazań czujnika bez dostępu do komputera stacjonarnego. Wystarczy wyszukać nazwę miejscowości – Baranów – na liście wszystkich lokalizacji, która dostępna jest po naciśnięciu znaku „+" i dodać ją do „ulubionych". Od tej pory na ekranie głównym aplikacji oprócz najbliższego punktu pomiarowego GIOŚ (Główny Inspektorat Ochrony Środowiska) wyświetlać się będzie także wcześniej dodany punkt pomiarowy Baranów. Podobna aplikacja dostępna jest także dla urządzeń firmy Apple z systemem iOS
Link do aplikacji KANAREK dla systemu Android – Sklep Google (można skorzystać także z kodu QR na dole artykułu)
Link do aplikacji LookO2 dla systemu iOS – App Store Apple
W niedługim czasie na mapie gminy Baranów pojawią się kolejne punkty monitorujące jakość powietrza.

Sławomir Janicki

Kod QR do aplikacji KANAREK

kanarek-qrPolecam także:

Więcej o zanieczyszczeniach pyłami zawieszonymi PM1, PM25 i PM 10.
Mapa Polski z zaznaczonymi czujnikami pomiaru zanieczyszczeń pyłami zawieszonymi.

BRZYWCZY
ceny wykupu
Mam 2 uwagi do proponowanych cen wykupu: 1.) Ceny transakcji w gminie Baranów są niższe niż w sąsiednich gminach. Rolnicy, których grunty zostaną wykupione nie będą mogli kupić gruntów o takiej samej powierzchni w sąsiednich gminach. Dlatego ceny wykupu gruntów powinny być oparte o ś...
piątek, 13, kwiecień 2018
Pakuła
Pomoc w realizacji budowy CPK
Szanowny Panie, chciałbym zapytać - czy można w jakiś sposób pomóc przy realizacji projektu budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego?
niedziela, 18, marzec 2018
Malinowska
Wykup ziem pod budowę CPK
Dzień dobry, W jaki sposob właściciele ziem rolnych zostaną powiadomieni o możliwości sprzedaży ziem pod budowę CPK?W jaki sposób ustalona zostanie cena sprzedaży za metr kwadratowy?? Pozdrawiam