sery-001Coraz częściej wracamy do smaków z dzieciństwa, do produktów, które na co dzień sporządzały nasze babcie. Czasy, w których żyjemy zmuszają nas korzystania z gotowych wyrobów, nie wymagających długiego procesu przygotowawczego. Stare receptury, chociaż pracochłonne, mają jednak swoich zwolenników. Dlatego też w Kaskach, na terenie gminy Baranów 23 maja 2017 r. odbyło się szkolenie połączone z warsztatami pt. „Wszystko o serach podpuszczkowych". Zostało zorganizowane przez MODR Oddział Bielice we współpracy z Urzędem Marszałkowskim.

Celem warsztatów szkoleniowych było przybliżenie tradycji serowarskich, produktu lokalnego, tradycyjnego jego identyfikacja i wprowadzenie na Listę Produktu Tradycyjnego.
W spotkaniu wzięło udział ponad 50 osób, głównie rolnicy z terenu gminy Baranów współpracujący z MODR Oddział Bielice.

Uczestników szkoleniowych warsztatów powitał Krzysztof Szumski dyrektor Oddziału MODR Bielice.
sery-004Zagadnienia związane z produktem lokalnym i tradycyjnym przedstawił Krzysztof Zaniewski z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

Zajęcia warsztatowe przeprowadził Krzysztof Jaworski-serowar żuławski, który popularyzuje wiedzę dot. przyzagrodowej sztuki serowarskiej. Prowadzi warsztaty dla rolników w różnych zakątkach Polski, propaguje zdrową, tradycyjną żywność.
Uczestnicy mieli możliwość rozpoznać własne umiejętności praktyczne i nauczyć się jak w domowych warunkach robić dobry ser.

Wytworzenie sera składało się z kilku etapów:
- przygotowanie mleka,
- dodanie kultur bakterii, soli serowarskiej i podpuszczki,
- powstawanie, krojenie i dojrzewanie skrzepu,
- formowanie i moczenie w solance.

Bardzo duże zaangażowanie uczestników warsztatów spowodowało równie zaskakujące efekty w postaci wykonanych produktów. Pod okiem serowara i jego zdolności przekazywania wiedzy, uczestnicy warsztatów robili takie postępy, że na efekty nie trzeba było długo czekać. Degustacja wykonanych serów udowodniła, że wszystko jest w rękach chcących osiągać zamierzony cel. Taka umiejętność, przy produkcji mleka we własnym gospodarstwie, jest również dodatkową możliwością uzyskania dochodu. Produkcja we własnym gospodarstwie powinna być kontynuowana.

Na zakończenie warsztatów poczęstunek dla uczestników ufundował Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Tekst: Genowefa Wacławek
Zdjęcia: Aleksandra Koterwa- Chłystek