Dozynki 2017 plakat projekt

Zarządzenie nr 56/2017 Wójta Gminy Baranów z dnia 5 lipca 2017 roku, w sprawie ogłoszenia przetargu nieograniczonego ustnego na sprzedaż komunalnych lokali mieszkalnych położonych w miejscowości Drybus, stanowiących odrębne przedmioty własności wraz z prawem własności gruntu w domu wielolokalowym.

pdf-iconPełna treść zarządzenia w pliku pdf

uwaga-upalWojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega: wedle prognoz do czwartku 3 sierpnia temperatura powietrza na Mazowszu będzie przekraczać 30 stopni Celsjusza. Warto przestrzegać podstawowych zasad zachowania w czasie upałów. Pamiętajmy również o bezpieczeństwie nad wodą. Od początku roku na Mazowszu utonęło 25 osób.

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie w poniedziałek słupki będą wskazywać do 31 stopni. W kolejnych dniach wysoka temperatura będzie się utrzymywać, we wtorek prognozowane są 33 stopnie. W środę będzie najwyższa temperatura – do 36 stopni. W czwartek wyniesie 31 stopni. Wysoka temperatura może stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt.

Upały są szczególnie groźne dla osób starszych, chorych na nadciśnienie, cukrzycę i mających problem z sercem. W związku z tym warto przestrzegać następujących zasad:

• unikać przebywania na słońcu w porze największego nasłonecznienia – osoby z dolegliwościami układu krążenia nie powinny wychodzić w godz. 11.00-17.00;
  • chronić bezwzględnie przed przebywaniem na słońcu niemowlęta i małe dzieci, nie zostawiać ich w samochodzie;
  • osłaniać głowę przed promieniowaniem słonecznym;
  • pić 2-3 litry napojów dziennie (woda, napoje niesłodkie i niegazowane) – osoby po zawałach i cierpiące na chorobę niedokrwienną serca powinny pić napoje z dużą ilością mikroelementów, przede wszystkim magnezu i potasu;
  • w miarę możliwości schładzać ciało (np. często płukać dłonie i nadgarstki pod bieżącą chłodną wodą, przecierać kark, skronie) ale unikać skrajnych zmian temperatur;
  • unikać picia alkoholu (do spalenia alkoholu organizm wykorzystuje zasoby wody);
  • spożywać lekkostrawne, niezbyt obfite posiłki;

Nie zapominajmy o zwierzętach – nie zamykajmy ich w małych nasłonecznionych obiektach, np. samochodach.

Gdy zauważymy objawy udaru słonecznego, tzn.:

• bóle i zawroty głowy
  • osłabienie
  • nudności
  • zaburzenia widzenia, świadomości, przytomności
  • gorączkę, dreszcze, czy drgawki
  • przyśpieszenie tętna

Należy:

• ułożyć poszkodowanego w cieniu
  • podać wodę (jeśli jest przytomny)
  • nałożyć zimne kompresy
  • wezwać pomoc medyczną

Ostrzeżenia pogodowe oraz szczegółowa prognoza dla danego regionu są dostępne w serwisie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej www.pogodynka.pl.

Nie zapominajmy też o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa nad wodą. Od początku roku na Mazowszu utonęło 25 osób, w 2016 roku – 46 osób, a w 2015 r. – 50 osób. Najbardziej niebezpiecznymi miejscami są kąpieliska niestrzeżone – rzeki, stawy, wyrobiska i żwirownie. Pamiętajmy, żeby kąpać się tylko w miejscach, gdzie są ratownicy. Służby (policja, WOPR, straż miejska) kontrolują kąpieliska, a także miejsca objęte zakazem kąpieli.

pdf-iconPoradnik "Jak przygotować się na upał"

Zlot Rowerowy Osiony 2017W niedzielę 25 czerwca odbył się VI Zlot rowerowy Osiny 2017. W tym roku dla pierwszych 100 osób, na każdym punkcie startowym czekały kamizelki odblaskowe. Przy pięknej słonecznej pogodzie na trasy wyruszyło 238 rowerzystów. Nad bezpieczeństwem czuwali strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych. Na mecie – placu Ochotniczej Straży Pożarnej w Osinach, na uczestników czekał poczęstunek przygotowany przez sołectwo i OSP Osiny oraz gry i zabawy rodzinne przygotowane przez gminnego animatora sportu.

Więcej zdjęć do obejrzenia w galerii.

Wyniki konkursów:

„Do pożaru na rowerze":

I miejsce: Karolina, Filip, Małgorzata i Adam Kochańscy,

II miejsce: Julia, Jagoda, Jolanta i Jarosław Bosaccy,

III miejsce: Kamil, Tomasz, Aleksandra i Grzegorz Badowscy

IV miejsce: Gustaw, Stefan, Karolina i Mariusz Koźliccy,

W konkursie wzięli udział również przedstawiciele władz samorządowych.

geoportal-sdi-baranow.png

gminny-program-azbest